781 tot voorzichtigheid te manen. Zou het in Japans bedoeling liggen Indo-China aan te vallen Ik geloof dit niet, zette mij een officier uiteen, die langen tijd in de kolonie gediend had. Het Japansche leger teert nog op zijn roem van 1905. Maar kort geleden heeft het een ernstige nederlaag in Mongolië gele den, toen het tegen de Russen opbotste, dezelfde Russen die het zoo onder schatte. Het kader, voorzoover het de onderofficieren betreft, laat veel te wenschen over en derhalve zou het Japansche leger een zeer moeilijke taak hebben, wanneer het zich geplaatst zou zien tegenover een goed geoefende en geleide strijdmacht. In China zijn thans een millioen Japanners buiten gevecht gesteldmaandelijks eischt de guerilla tusschen de 12.000 en 15.000 slachtoffers onder de Japansche soldaten op. In Japan wenscht het volk, dat reeds zoo veel van het China-incident te lijden heeft, geen verdere verwik kelingen. TOT DE TANDEN GEWAPEND. Toen ik hier aankwam, trof ik een Indo-China aan, dat tot aan de tanden bewapend is. De algemeene dienstplicht is tot de uiterste con sequenties doorgevoerd en men vraagt zich af of men eigenlijk niet te ver is gegaan met de mobilisatie waar het betreft een plan, dat opgesteld is in verband met een eventueelen aanval uit Azië en niet met een oorlog tegen Duitschland. Planters, ingenieurs, kooplieden, ambtenaren, allen zijn thans onder de wapenen. Overal is gebrek aan Europeesch personeel, alle diensten vertoonen groote gapingen. De toestand is ongetwijfeld ernstig. Indo-China, dat anderhalf maal zoo groot is als Frankrijk, heeft een Europeesehe bevolking van niet meer dan 40,000 zielen. Al deze Franschen zijn eigenlijk onmisbaar in de betrekkingen die zij 'bekleeden. Men heeft wel eenige vrijstellingen van militairen dienst dan wel in sommige gevallen uitstel van opkomst toegekend, evenwel in zoo geringe mate, dat dit misschien wel voldoende zou zijn voor het moederland maar zeker niet voor deze kolonie. Er is echter een oplossing, waaraan, naar ik meen, niemand gedacht heeftwaarom heeft men n.l. geen beroep gedaan op de reserve-officieren in Frankrijk, die eenige maanden geleden, zeer tot hun teleurstelling, gepensionneerd werden. Zij zouden uitstekende diensten bewijzen als instructeurs thans zijn dezen jonge leiders van groote onder nemingen, waarvan de ontstentenis op hun werk zich zeer laat gevoelen op den algemeenen gang van zaken. SOLDATEN EN ARBEIDERS. Op last van den minister van Koloniën heeft men in Indo-China duizenden arbeiders en soldaten laten recruteeren. Het eerste contingent arbeiders, ter sterkte van 70.000 man, bevindt zich bijna geheel in Frankrijk. Wat de troe pen betreft, verscheidene divisies worden nu gevormd. Ik heb deze divisies bezocht, in het kamp van Tong, nabij Hanoï, en elders over het geheele gebied van Indo-China verspreid. Eenige blijven waar zij zijn om, in geval van nood, Indo-China te verdedigen de andere daaren tegen zullen naar het moederland gezonden worden. Deze divisies zijn samen gesteld uit vrijwilligersde belangstelling voor vrijwillige dienstneming onder de bevolking is zeer groot gebleken. In Annam werden van September vorig jaar tot den 15den Februari 20.278 inheemsehen na een eerste selectie voor dienstneming aangenomen. Men heeft deze soldaten en arbeiders moeten huisvesten. Heele kampen werden hiervoor opgericht, die op steden lijken, met winkels, ziekenhuizen, stallen enz. Voor twee dingen dient speciale aandacht te worden gevraagd te Tong bevindt zich een school voor Indo-Chineesche officieren, die bestemd zijn voor de nieuwe legereenheden, en te Ban-Me-Thuot zijn troepen die gerecruteerd zijn uit den Moï-stam. De Moï's zijn een mooi ras, physiek het meest ontwikkeld van alle volken van Indo-China. Zij zijn uitstekende solda ten, goed gedisciplineerd en zeer moedig. De heer Omer Sarraut, die belast is met de militaire inspectie in. het land van de Moï's, draagt er zorg

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 77