2. MONUMENTENSERIE. LUITENANT KRIEGER DE BACK. Eind Februari 1850 kwam de bevolking van de desa Tegaltong- gleng (onderdistrict Balagendong, district Kramatwatoe, regent schap Serang) in verzet tegen een voorgeschreven vaccinatie. Een tweetal geestdrijvers had haar nml. wijs gemaakt, dat de desa- lieden ten rechte zouden worden geopereerd. De 22 Februari 1820 te Nijmegen geboren 2e luitenant der cavalerie Krieger de Back kreeg opdracht, dit verzet met 25 Djajang Sekars te breken. Toen hij de verzetslieden bij hun kampong ontmoette, wilde hij trachten, zonder gewapend optreden aan zijn opdracht te voldoen. Daartoe liet hij zijn detachement halt houden waarop hij alleen naar voren reed met de bedoeling, de bevolking toe te spreken. Deze maakte echter aanstonds aan stalten, hem aan te vallen, waarop luitenant Krieger de Back zijn poging opgaf, zijn paard wendde en naar zijn manschappen terugreed. Daarbij botste hij ongelukkigerwijs tegen een boomtak waardoor hij van zijn paard viel en nog voordat de ter hulp snellende Djajang Sekars hadden kunnen ingrijpen, door de verzetslieden zoodanig werd verwond, dat hij kort daarop overleed. Het van zijn aanvoerder beroofde detachement wist het verzet niettemin te breken waarbij o.m. de beide raddraaiers werden gedood. Het eenvoudige gedenkteeken werd eerst een zestigtal jaren later opgericht en draagt het volgende opschrift Hier rust Johannes Krieger de Back 2e Luitenant der Cavalerie Geboren 22-2-1820 te Nijmegen, Gesneuveld 3-3-1850 te Tegaltongleng, bij een treffen van een onder zijn bevelen staand detachement, Djajang Secars, sterk 25 cavaleristen, met de muiters. 721

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 7