785 Ook de Reg. vernam met instemming, dat de oprichting van vrijwillige oefencorpsen in de groote steden algemeen werd toegejuichtook in een groot aantal andere plaatsen is reeds daartoe overgegaan. Tegen opneming van jongelieden van 1618 jaar bestaan geen principieele bezwaren, doch het wordt gewenscht en doelmatig geacht deze categorie beschikbaar te houden voor de luchtbescherming, het Roode Kruis en derge lijke diensten, welke eveneens behoefte hebben aan een groot aantal mede werkers. De door eenige leden bepleite vorming van korpsen als in de Vorsten landen (legioenen) en op Bali (prajoda's) werd reeds voor enkele landschap pen in de Buitengewesten overwogen. Om practische en militair-technische redenen werd echter de voorkeur gegeven aan de invoering van het K.V.- instituut o.a. in Zuid-Celebes, waartoe binnenkort zal worden overgegaan. Omtrent het gebeurde bij Radio Holland te Tandjong Priok kan het vol gende worden medegedeeld. Als intellectueele dader moet een 70-jarige hadji worden aangemerkt, die zich voor goeroe in de ilmoe „Para Walian" uitgeeft en in Bantam, Buiten zorg en Bandoeng aanhangers moet hebben. Op zijn verzoek kwamen op Woensdag den 12en Juni vijf of zes zijner aanhangers te Loear Batang (Pasar Ikan) bijeen. Op Zaterdagavond (15/16 Juni) werd door deze personen een bijeenkomst gehouden, waarbij de goeroe in bedekte termen liet uitkomen, dat thans de tijd was aangebroken om in opstand te komen en de Hollanders uit te roeien. Als aanvoerder werd Partosentiko aangewezen. Na deze bijeenkomst werden slagwapens uitgereikt en trok het gezelschap, m.u.v. den goeroe, naar Senen om op den pasar een aanslag te plegen op de Europeanen. Aan dit voornemen werd echter geen gevolg gegeven en laat in den avond werd wederom naar Loear Batang teruggekeerd. Den volgenden dag (16 Juni) reed Partosentiko met drie anderen, ieder gewapend met een slagwapen, van Pasar Ikan in een opelette naar Tandjong Priok, alwaar voor den ingang van de K.P.M.-kade werd uitgestapt en de richting van het station ingeslagen. Even voorbij een viersprong gekomen, waar een verkeersagent is geposteerd, werd een Europeaan ontmoet (een kok van het M. S. Christiaan Huijgens) die van Partosentiko een klap kreeg met het plat van de golok. Deze Euro peaan deelde den inlandschen politieagent mede wat hem was overkomen, doch aangezien de kok de maleische taal niet voldoende machtig was en de agent hem niet begreep, werd het voorgevallene op den politiepost aan een hoofdagent gerapporteerd. Intusschen liepen de 4 amokmakers waarvan Partosentiko een witte hoofd doek droeg, door. Voor Radio Holland aangekomen betraden zij het erf en vielen toen plotseling den schildwacht aan. Deze vuurde 4 maal, doch slaagde er klaarblijkelijk niet in, de aanvallers goed te raken, waarna hij eenige houwen met een slagwapen ontving, welke hem buiten gevecht stelden hij werd kort daarop stervende aangetroffen. De karabijn was hem ontnomen. Ook een brigadier werd geattaqueerddeze heeft slechts een schot kunnen lossen. Later werd hij liggende op zijn karabijn op zij van het gebouw van Radio Holland dood aangetroffen. Na hun daad te hebben verricht liepen de amokmakers door. Intusschen was een rechercheur op zijn fiets op het geluid der schoten komen aanrijden en de 4, waarvan een gewapend met een karabijn, ziende werd onmiddellijk met de revolver gevuurd waarbij geen der amokmakers werd geraakt. Kort daarop voegden een inspecteur van politie en een met een karabijn bewapende agent zich bij evenvermelden rechercheur waarna Iskak en Madja doodelijk werden getroffen. De twee overblijvende amokmakers liepen door, kwamen onderweg een niets vermoedenden posthuiscommandant, gezeten op een rijwiel, tegen, sloegen hem met de karabijn neer en ontrukten hem zijn revolver.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 81