793 die mogelijkheid zich alsnog voordoen, de Keg. haar niet ongebruikt zou laten. Hieraan kan ik nu toevoegen, dat die mogelijkheid zich inderdaad heeft voorgedaan, en dat zij is gebruikt, zoodat thans meer vliegtuigen in bestelling zijn dan waarvan de 6de aanvullingsbegrooting uitgaat. De heer Janssen is van meening, dat nog zeer kort geleden Reg. en Volks raad lijnrecht tegenover elkaar stonden ten opzichte van het voeren van een politiek van uiterste soberheid t.a.v. de defensie. Bij het geachte lid is waarschijnlijk een misverstand in het spel v.w.b. de periode, waarop door dit lid en door de Reg. worden gedoeld. Vóór 1936 was er overeenstemming v.w.b. de noodzakelijke soberheid. In 1936 heeft de Reg., weder in overeenstemming met en gesteund door den aandrang uit dit college, een aanvang gemaakt met de versterking van de weermacht. Was er verschil van inzicht -omtrent den omvang en het tempo van de versterking, van lijnrecht tegenover elkaar staan kan niet worden gesproken. Men ver- gete niet, dat het tempo van uitbouw van een leger door verschillende facto ren, welke in de Memorie van Antwoord en in eersten termijn uitvoering worden belicht, ger.emd wordt. In latere jaren en ook thans is de Reg. verder gegaan. Zij wil gaarne de verzekering herhalen, dat al het mogelijke zal worden gedaan om ook hier ons leven op een totale defensie in te stellen. Wanneer de Reg. op moeilijk heden heeft gewezen, is zulks gedaan omdat Zij niet een te gunstige voorstel ling van zaken wenscht te geven. De Reg. aarzelt niet den heer C. C. van Helsdingen de stellige verzekering te geven, dat bij de opleiding van de jeugd geen fascistische of nationalis tische geest zal worden ingeschakeld, dat zij niet denkt aan militaire oefe ning van zeer jeugdige knapen, en dat ongewenschte geestelijke beïnvloe ding van die jongelieden volstrekt uitgesloten zal zijn. De Reg. heeft goede nota genomen van de door den heer Mussert gegeven nadere uiteenzetting van zijn opvattingen en aanbevelingen inzake de vor ming van korpsen in de landschappen in de buitengewesten, waarbij de heer Soangkoepon zich aansloot. Zij beseft, zooals uit de in vorige jaren genomen maatregelen kan blijken, het nut van het leggen van verband tusschen het leger en de vele landschappen door de vorming van hulpkorpsen Zij zal ook in de toekomst deze wijze van legerversterking toepassen, indien zulks met andere belangen van militairen aard vereenigbaar is. De heer Thamrin heeft zijn (bedoeling met de uitdrukking „Ideëele basis" nader uiteengezet, waarbij hij de aanwezigheid van eigenschappen van ideëelen aard in ons beroepsleger erkent, zij het ook niet volmondig. Noch tans is hij van meening dat het bezielende vuur en de bezielende geest niet in een beroeps- doch slechts in een militieleger aanwezig zijn. Ook deze opvatting kan de Reg. niet deelen en zulks op grond van hetgeen de geschie denis leert. Den heer Thamrin zal het niet onbekend zijn, dat in het (Britsche Rijk eerst zeer onlangs de militie is ingevoerd hij zal toch niet kunnen volhouden, dat in vorige oorlogen de Britsche legers zonder bezieling hebben gestreden, omdat zij vrijwilligers-legers waren Spreker meent, dat de glorie van ons leger te danken is aan de bestrijding van een slecht bewapenden 'binnenlandschen vijand dat zou dus een gemak kelijk verworven glorie zijn Ook deze opvatting moet de Reg. rechtzetten. De Nederlander is te nuch ter om het leger met glorie te omkransen wegens gemakkelijk behaalde overwinningen. Glorie en roem zijn slechts toegekend daar, waar het leger in moeilijke omstandigheden streed tegen een moedigen vijand, die de voor- deelen van een numeriek grcote overmacht, het terrein en in vele gevallen ook van gelijke dan wel betere bewapening aan zijn zijde had. De Reg. heeft niet zooals het geachte lid verklaart medegedeeld, dat men noode tot dienstplichtlegers is overgegaan enkel door de „neiging tot vorming van groote legers", maar het was een noodzakelijkheid tot die vor ming van groote legers over te gaan.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 89