Een amendement-Lapian cs. met de strekking, te komen tot gelijke bezoldiging van Eur. en niet-Eur. militairen, werd met 27 tegen 18 stemmen verworpen. Ook de versterking van de maritieme defensie wordt zoo krach tig mogelijk voortgezetbij 6e aanv. marinebegr. wordt voor 1940 een credietverhooging aangevraagd met 32,1 mm. Aan de be trekkelijke M.v.T. ontleenen wij het volgende 795 De huidige buitengewone omstandigheden maken het noodzakelijk, maat regelen te treffen ter versterking van de maritieme defensie van N.-I. Ten einde te voldoen aan den eisch, dat deze versterking op korten termijn wordt bewerkstelligd, dienen deze maatregelen zich voorshands te beperken tot de aanschaffing van materieel, dat binnen redelijken tijd te verkrijgen is, m.a.w. tot aanschaffing van licht materieel, vliegtuigen en ander materieel voor de locale defensie. Ter bereiking van het beoogde doel is voorloopig gedacht aan de aanschaf fing c.q. aanbouw van groote zeevliegtuigen, lesvliegtuigen, groote torpedo- motorbooten, duikbootjagers, patrouillevaartuigen, bewakingsvaartuigen, de noodige hulpschepen en verder materieel voor de verhooging van de weer baarheid en voor de outillage der bases. Bovenstaande opsomming dient als facultatief te worden beschouwd, in dien zin, dat het materieel, hetwelk eventueel t.z.t. niet of niet meer verkrijg baar mocht blijken, vervangen zal worden door andere soort, wel leverbaar, materieel. Voorts ligt het in de bedoeling het daarvoor in aanmerking ko mend materieel zooveel mogelijk hier te lande te doen aanbouwen. Volgens globale becijfering zullen de kosten van bovengenoemd materieel in totaal 69.000.000 bedragen, voor de bestrijding waarvan voor 1940 een aanvullend crediet van 26.000.000 als eerste termijn wordt opgebracht, terwijl het restant ad 43.000.000 zal worden bestreden uit een daartoe bij de begrooting voor het dienstjaar 1941 aan te vragen crediet. In verband met de huidige buitengewone omstandigheden heeft de Regee ring, daar waar de gelegenheid tot hestelling aanwezig bleek van deze gele genheid dadelijk gebruik gemaakt. Geschiedt dit niet, dan gaan, ten nadeele van het Land, telkens goede kansen verloren. Zoo zijn thans het meerendeel der vliegtuigen, de torpedomotorbooten en een partij mitrailleurs reeds be steld, terwijl de aanbouw c.q. aanschaffing van het overige materieel mede reeds ter hand is genomen. De Regeering stelt zich voor om, wanneer mocht blijken, dat levering binnen redelijken tijd van nog ander materieel ter ver dere versterking van de Zeemacht mogelijk is, mits op korten termijn besteld, tot aanschaffing daarvan over te gaan en dan bij aanvullende be grooting daarvoor nieuwe credieten aan te vragen. Het ligt in het voornemen voor zooveel noodig met toepassing van artikel 105 der Indische Staatsregeling zoo spoedig mogelijk over het aanvullend crediet, hetwelk voor virement in aanmerking komt, te beschikken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 91