Ik geloof in één God Ik geloof in één Vaderland Ik geloof in een eeuwige Goddelijke gerechtigheid. Ik geloof in de wederopstanding van Nederland. 798 ring van de verkenningsopdracht daardoor echter niet geschaad of is zij reeds volbracht, dan zullen de vk.detn. een eventueele gunstige gelegenheid om den vijand te verrassen en verliezen toe te brengen, steeds aangrijpen (Duit- sche opvatting). De aanval dient verrassend te geschieden en met volle kracht van het in de hand houden van een reserve dient veelal te worden afgezien, evenals van lange voorbereidingen. Hoe de aanval wordt ingezet en uitgevoerd, hangt ervan af of het gaat om een bezet punt of om een bezette lijn. In het eerste geval moet de vijand door de snelle manoeuvre worden omvat en vernietigd, de paun. leenen zich tot verrassende overvallen tegen flank en rug. Bij een aanval op een door den vijand bezette lijn zal men een doorbraak op één punt forceeren, waartoe alle krachten tegen het zwakste punt van de vijandelijke stelling worden ingezet. De voorafgaande verkenningen mogen de eigen voornemens niet verraden verrassing staat op den voorgrond. In het aanvalsbevel dient de beoogde uitvoering van den aanval duidelijk te zijn aangegevensnelheid en doortastendheid mogen echter niet door veelomvattende bevelen worden geremd. De bevelhebber moet de juiste verhouding weten te treffen tusschen eenheid en zelfstandigheid van handelen der onderdeelen. Ook tegen een numeriek sterkeren tegenstander kan het detachement door beweeglijkheid en snelle manoeuvres gunstige resultaten bereiken, n.l. door aanvallen tegen 's vijands vleugel, flank en rug, door verrassende, snel op elkaar volgende, aanvallen tegen verschillende punten en snelle concentratie ter vernietiging van zwakke vooruitgeschoven vijandelijke afdeelingen. Wanneer de vervolging niet evenwijdig wordt ingezet, geschiedt ze door de geslagen bres zij moet zoo worden uitgevoerd, dat zij gegevens voor de verkenning verschaft. Bij het vertragend geveoht is aanleuning aan „pantservrij" terrein van het grootste belang. De pantserauto's kunnen als vuursteun worden gebruikt en indien de vijand zwak is ook voor het uitvoeren van tegenstooten. Bij het afbreken van het gevecht blijven zij veelal het laatst aan den vijand. L.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 94