4. AFWEER VAN LUCHTINFANTERIE EN VALSCHERMEN door H. W. GERTH VAN WIJCK, lste Luitenant der Infanterie. In aansluiting op de beschouwingen, welke in het Juli-nummer van dit tijdschrift zijn verschenen over den afweer van lucht- infanterie en valschermtroepen, willen wij hier zonder op volledigheid aanspraak te maken nog enkele aanvullende gedachten weergeven. Vermelde afweer valt uiteen in de bestrijding van luchttroepen, welke zich nog in de lucht bevinden, d.i. dus van den naderenden vijand, en de verdediging tegen landende of reeds gelande troepen. De grondslag voor de bestrijding van naderende luchttroepen verschilt uiteraard niet van dien voor den afweer van luchtstrijd krachten in het algemeen hij bestaat uit een uitstekend function- neerenden waarschuwingsdienst, in de lucht uitgeoefend door patrouilleerende snelle, met radio-installaties uitgeruste, vlieg tuigen, op den grond door luchtwachten. Wat evenbedoelde bestrijding zelve betreft, de vijand zal er op rekenen, dat wij zullen trachten zijn naderende transporttoe stellen reeds in de lucht aan te vallen. Hij zal ze daarom doen beschermen door gevechtsvliegtuigen en wellicht tevens doen begeleiden door bommenwerpers (bijv. voor het bombardeeren van de omgeving van het punt dat hij wenscht aan te grijpen ver gelijk de aanvallen op de Nederlandsche vliegvelden). Dit heeft voor ons tot gevolg dat, hoewel vernietiging van de vijandelijke transport(lucht) vloot voor ons het hoofddoel is, wij ons in de eerste plaats zullen moeten richten tegen de haar beschermende toestellen. Derhalve zullen onze verdedigende luchtstrijdkrachten, bestaand uit gevechtsvliegtuigen, waar mogelijk versterkt met voor plaatselijke verdediging bestemde jagers, in twee echelons ten aanval moeten gaan, het eerste om den strijd aan te binden met 's vijands beschermende vliegtuigen, het tweede om zoodra die strijd aangebonden is de transportvloot aan te grijpen. Het laatste echelon kan dan in verhouding tot het eerste het zwakst zijn omdat transporttoestellen, hoewel verre van weerloos, nu eenmaal minder goed bewapend en manoeuvreerbaar zijn dan gevechtsvliegtuigen. 735

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 21