5. VALSCHERMTROEPEN door E. T. KENGEN, Luit.-Kolonel der Militaire Luchtvaart. In ondervolgend artikel zullen wij geen diepgaande beschouwing geven over valschermtroepen doch een aanvulling op het reeds daarover in het I.M.T. gepubliceerde. Als militair transportmiddel is het valscherm vooral buiten de militaire luchtvaart geruimen tijd met terughouding en wantrou wen beschouwd. Dit is zeker niet onbegrijpelijk. De groote mate van gebruikszekerheid van de moderne parachute was immers alleen aan de onmiddellijke gebruikers bekend, terwijl ondeskundigen er slechts een zeer teere luchtreddingsboei in zagen, van welker gebruik zonder noodzaak een ieder een hevigen natuurlijken af keer had. De valschermsprong uit een speciaal daartoe ingericht trans- sportvliegtuig kan echter volkomen ongevaarlijk worden genoemd, in tegenstelling b.v. met den noodsprong, welken een misschien zelfs gewonde jachtvlieger zal hebben uit te voeren, uit een red deloos geschoten vliegtuig en vaak veel vergt van de handigheid en tegenwoordigheid van geest van den piloot. Bovengenoemd wantrouwen was zeker niet vreemd aan de late onderkenning van de zuiver militaire waarde van het valscherm. Voor Duitschland zijn de resultaten van het tijdig onderkennen der daarin schuilende mogelijkheden echter niet uitgebleven. Reeds in het in 1932 verschenen, toenmaals sterk opzienbarende, boek van majoor von Helders, „Luftkrieg 1936", vindt men een beschrij ving van een landing op de Z.O.-kust van Gr. Brittannië, waarbij, als voorhoede, valschermdetachementen en luchtinfanterie werden geland. De landen, welke het meest ruchtbaarheid gaven aan wat zij op dit gebied nastreefden, waren Rusland en Frankrijk. Wij laten hieronder eenige gegevens volgen uit Fransche bron. De bewapening der Fransche valschermtroepen bestond uit een lichten mitrailleur, een geweer kal. 7.5 mm met intrekbare bajonet en omklapbare aluminium kolf alsmede een pistool. Deze wapens en de munitie werden in lederen foudralen aan den gordel gedra gen. Zoodra de springer op ongeveer 50 m van den grond was 741

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 27