6. EEN NIEUWE DRAAGBAAR door L. ELSBACH, Officier van Gezondheid le klasse. Bij het gebruik van de universeele M. G. D. draagbaar kan niet volkomen rekening worden gehouden met den aard van de verwonding. Een zich aan het letsel zoo goed mogelijk aanpassend vervoer heeft niet alleen beteekenis door de daardoor ontstaande verbetering van de wondverhoudingen, maar ook wegens den grooten invloed op den psychischen toestand van den gewonde, die door een betere ligging minder pijn heeft en daardoor beter zijn moreel behoudt. Bij de constructie van de nieuwe draagbaar werd met de vol gende punten rekening gehouden 1) zij moet op eenvoudige wijze uit de bestaande draagbaar kunnen worden vervaardigd 2) zij moet gemakkelijk vervoerbaar en zoo licht mogelijk blijven 3) zij moet snel gebruiksklaar kunnen worden gemaakt 4) de gewonde moet snel en zonder moeite in de goede ligging kunnen worden gebracht 5) de draagbaar moet mogelijkheden van vervoer bieden voor de verschillende soorten oorlogsverwondingen, maar vooral voor de extremiteiten-letsels, omdat deze zoo frequent voor komen en bij goede genezing terugkeer tot den militairen dienst mogelijk maken 6) zij moet ook kunnen worden gebruikt voor de nabehandeling van de chirurgisch behandelde gewonden, waarbij met de mogelijkheid van een spoed-evacuatie rekening dient te wor den gehouden. Beschrijving van de draagbaar. De draagbaar, die thans bij den M. G. D. in gebruik is, bestaat uit een metalen raam, waarin het draagzeil is bevestigd door de lengte-stangen door een breeden zoom te schuiven en de korte zijden met touwen vast te zetten. Bij de nieuwe draagbaar kan het zeil geheel los hangen als een hangmat (fig. 4)dus slechts met touwen bevestigd aan de korte stangen, welke touwen ook vast kunnen worden aangetrokken (fig. 2 en 3). De fixatie aan de 748

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 34