8. VERVOER VAN GEWONDEN door L. ELSBACH, Officier van Gezondheid le klasse. Onder de moeilijkheden, die de Militair Geneeskundige Dienst in oorlogstijd moet oplossen, speelt het vervoer van de gewonden wel een zeer groote rol. Immers, aan de volgende algemeene eischen moet worden voldaan le het vervoer naar het achterland moet zoo snel plaats vinden, dat de wondbehandeling binnen den critieken tijd kan worden verricht 2e het vervoer moet rekening houden met den aard van de ver wonding 3e een oplossing moet zijn gevonden voor het vraagstuk van de gewondenu er zorging in de gewondennesten en hulpverband- plaatsen bij stokken van den afvoer. Zulks beteekent toch, dat de critieke tijd wordt overschreden, met de gevolgen van dien (infectie, bloeding, pijn, shock) 4e het moet mogelijk zijn, de chirurgisch behandelde gewonden doelmatig en snel uit de Hoofdverbandplaats en het Veld hospitaal te evacueeren, zonder de genezing te benadeelen. De eerste eisch wordt gedeeltelijk bepaald door den militair- tactischen toestand, de geoefendheid van het personeel, de berijd baarheid van de wegen, enz. De drie andere eischen zijn afhan kelijk van het materieel. Het zijn in het bijzonder de letsels van de onderste extremiteiten, waarvan het vervoer zorgzuldig moet worden voorbereid, le omdat zij frequent voorkomen en bij goede genezing terugkeer tot den militairen dienst mogelijk maken, 2e omdat bij dezen vorm van verwondingen de prognose in het algemeen afhankelijk is van de snelheid, waarmede de chirurgische hulp wordt gegeven en van de behandeling in het tijdsbestek vóór den operatieven ingreep. Een goed vervoer vereischt bij verwondingen van de onderste extremiteiten de volgende bijzondere voorzorgsmaatregelen le immobïlisatie van de extremiteit, die in middenstand van de gewrichten ligt 2e tractie en tegentractie, waardoor de dislocatie niet toeneemt. 751

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 45