10. STADSWACHTEN EN VRIJWILLIGE OEFENCORPSEN. Onmiddellijk na den. inval in Nederland, nog op den lOen Mei j.l. stelden alle groepen der maatschappij haar krachten en diensten ter 'beschikking van de Regeering. Uit dit aanibod is de oprichting voortgevloeid van de Vrijwillige Oefencorpsen (V. O. C.) en de Stadswachten. Het is verheugend, vast te stellen, met welk een spontaneïteit het aanbod is gedaan door personen van eiken landaard, van eiken rang en van eiken stand. Reeds daarom verdient de oprichting van de genoemde korpsen de belangstelling van alle beroepsmilitairen en waar hun eigen thans zeker drukke werkkring zulks maar eenigszims toelaat hun hulp en medewerking door raad en daad. Wij heeten de jongste eenheden in de rij van hulpkorpsen van harte welkom Dat zij mogen groeien en bloeien. Tot heil van deze schoone gewesten Voor zoover het aanbod, zijn krachten en diensten ter beschik king van de Regeering te stellen, uitging van personen die reserve-, militie- of landstormplichtig zijn of waren, deden zich bij het omzetten in een daad weinig bezwaren voor. Anders stond het echter t.a.v. hen, die nog nimmer op eenigerlei wijze militair zijn ingedeeld geweestdat zijn dus alle overige Nederlanders en andere Europeanen, alsmede de tot andere landaarden behoorende ingezetenen van Nederlandsch-Indië. Speciaal voor laatstvermelde bevolkingsgroepen stelde de Regeering korten tijd geleden onder voorzitterschap van het lid van den Raad van Nederlandsch-Indië J. H. B. Kuneman, de Weerbaarheidscommissie in. Zij zal op korten termijn advies uitbrengen over de mogelijkheid van dienst neming door tot evenbedoelde groepen behoorende personen bij de weermacht, den luchtbeschermingsdienst, het Roode Kruis a.a. Zoolang de Regeering omtrent de voorstellen van deze commissie nog niet heeft beslist, kan van oprichting van burgerwachten, hulp corpsen, vrijwilligerscorpsen e.d. geen sprake zijn. Onder de velerlei wenschen en verlangens, voorstellen en plan nen, welke aan de Weerbaarheidscommissie werden voorgelegd, was echter één plan dat door zijn gedegenheid van opzet en nauwkeurigheid van uitwerking de bijzondere aandacht trok en daarom reeds dadelijk bij de Regeering werd voorgebracht. 759 1) Voor hen van belang zijnde nadere bijzonderheden omtrent de stads wachten en vrijwillige oefencorpsen zullen geregeld in het I.M.T. worden vermeld. Red.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 55