782 voor dat voortreffelijke militairen uit deze streek aan de Fransehe weer macht worden toegevoegd. Verder gaat Frankrijk nog steeds voort met Indo-China van het noodige oorlogsmateriaal te voorzien, voornamelijk zwaar geschut en vliegtuigen. Talrijke eskadrilles Morane-407 voeren geregeld patrouillevuchten boven de kolonie uit. De moderne oorlog eischt zeer vele vliegtuigen en een enorme hoeveelheid munitie. Daarom heeft minister Man del besloten in Indo-China een vlieg tuigen- en een munitiefabriek op te richten. Indo-China mag voor zijn oor logsmateriaal niet afhankelijk zijn van het moederland. Eenige andere staten en koloniën in het Verre Oosten zijn in dit opzicht reeds voorgegaan. Op een mooien Februari-morgen bevind ik mij in gezelschap van den heer K a 1 e s k i, ingenieur en technisch leider van de toekomstige fabriek, op 40 kilometer afstand van Hanoi, bij de punt van de delta van Tonkin, naast het militaire kamp van Tong. Honderden arbeiders zijn bezig op het terrein van de toekomstige fabriek. Stoomwalsen rollen over het terrein, wegen worden aangelegd. Over eenige maanden zal hier de fabriek verrijzen in de nabijheid van het vliegveld, van waaruit proefvluchten zullen worden gemaakt. In de verschillende gebouwen, die te zaaien de fabriek vormen en die met het oog het gevaar van bombardementen, wijd uit elkaar zijn gelegen en afdoende beschermd worden door luchtdoelartillerie en jagers, worden motoren en andere onderdeelen voor de luchtmacht vervaardigd. Het perso neel bestaat uit 3000 inheemsche arbeiders, die onder Fransch toezicht werken. De fabriek heeft tweeërlei taakhet vervaardigen van nieuwe vliegtuigen voorloopig 150 per jaar voor Indo-China zelf en voor enkele andere Fransehe koloniën en reparatie van het in gebruik zijnde materieel. Drie groote arbeidssteden worden tevens opgericht, voor Europeanen en voor het Annamietische personeel. Ik heb ook Phu-Tho in Tonkin, de eerste munitiefabriek van Indo-China, bezocht. Wanneer zij op volle kracht werkt, zal zij 50.000 patronen per dag kunnen produceeren. Zullen er nog meer fabrieken komen Zal men ook in staat zijn granaten te vervaardigen Men raakt hier het vraagstuk van de industrialiseering van het land, dat talrijke aspecten heeft. STRATEGISCHE WEGEN. Een ander vraagstuk is niet minder belangrijk dat van de strategische wegen. Wanneer gij een kaart van Indo-China bestudeert, zullen twee feiten u direct treffen de zeer lange kustlijn (2500 kilometer) en het loopen van de voornaamste wegen van het land langs deze kustde route Mandarine, die de poort van China met de grens van Thailand verbindt, en de Trans- Indo-Chineesche spoorweg, die Hanoi' met Saigon verbindt. Deze beide ver bindingswegen zijn zeer kwetsbaar voor aanvallen uit de lucht of uit zee. Vandaar dat nog verschillende andere wegen zijn aangelegd, of nog in aanleg zijn. Hoog in het gebergte, en diep in de wildernis werken duizenden koelies aan deze nieuwe wegen. DE MARITIEME DEFENSIE. Voor de maritieme defensie is de beroemde baai van Cam-Ranh van bij zondere foeteekenis. Deze baai kan geheel door mijnenvelden worden afgeslo ten. Zij heeft een oppervlakte van 4000 hectaren en is een van de mooiste inhammen van de wereld. Zij is ongeveer gelijk aan de reede van Brest en overtreft verre die van Toulon. Over een uitgestrektheid van 1700 hectaren heeft zij een gemiddelde diepte van 12 meter. Gelegen tusschen Hongkong en Singapore, langs de groote zeeroutes van China en Japan naar het Oosten en het Westen, 'beheerscht zij de Zuid-Chineesche Zee en verleent aan een vloot de meest mogelijke bescherming. Wij zijn thans bezig haar voor dit doel in te richten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 78