3. HET NIEUWE VUURLEIDINGSSYSTEEM VOOR DE KUSTARTILLERIE (II) door W. G. VAN VOSS, Kapitein der Artillerie. 3. Beschrijving van het vuurleidingstoestel. Het vuurleidingstoestel bestaat uit 3 hoofdonderdeelen, welke mechanisch met elkaat zijn verbonden het is in fig. 6 schematisch weergegeven. Deze hoofdonderdeelen zijn A. De meetplaatsbepalerwaarop na elk meetmoment opnieuw de meetplaats van het doel wordt bepaald. B. De trefplaatsbepaler, die uit de door den meetplaatsbepaler verkregen meetgegevens, na elk meetmoment opnieuw de trefplaats van het directiepunt van de batterij construeert. C. Een of meer driehoekrekenaars, die de trefgegevens van het directiepunt omzetten in schietgegevens voor de stukken. Bij sommige batterijen, die niet over een groote basis beschik ken, waarbij dit vuurleidingssysteem is ingevoerd, vervalt de meetplaatsbepaler. ad A. De meetplaatsbepaler is geconstrueerd volgens het beginsel neergelegd bij de plaatsbepaling met groote horizontale basis hij is mechanisch verbonden met den trefplaatsbepaler en met de driehoekrekenaars. Wordt de meetafstand (meetrichting) op den meetplaatsbepaler ingesteld, dan vindt deze instelling gelijktijdig plaats zoowel in den trefplaatsbepaler als in den drie hoekrekenaar. ad B. De trefplaatsbepaler is te splitsen in twee hoofdonder deelen, nml. dat, hetwelk den trefafstand bepaalt en dat, hetwelk is bestemd voor de bepaling van de trefrichting. Deze hoofd onderdeelen liggen tegenover elkaar, doch zijn in het schema naast elkaar geteekend. Zij bestaan uit een afstvl. (dzl.) bepaler, gelegen boven het punt C (CC), en een beneden dat punt gelegen gedeelte, waar de trefafstand (trefrichting) wordt gevonden. De vluchttijd naar de trefplaats wordt bepaald in het gedeelte, waar de trefafstand wordt gevonden. 722

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 8