796 15. UIT DE VAKTIJDSCHRIFTEN. Lichte troepen. Uit de sedert September 1939 verschenen vakliteratuur en de kort voor dat tijdstip in Europa uitgegeven opleidings-voorschriften, die thans aan de practijk zijn getoetst, zijn de volgende gegevens te putten omtrent het optreden van moderne vk.detn. Men maakt onderscheid tussohen de gedeeltelijk gemot, vk.detn. der inf.- divn. en de geheel gemot, vk.detn. der lt.- en pa.divn. De vk.detn. der inf.div. dienen voor de tactische detailverkenning en beveiliging en bestaan uit staf verbindingsafdeeling, een eskadron cava lerie, een eskadron wielrijders, een eskadron zware wapens (w.o. pag.) en een peloton pantserauto's. Deze afdeelingen hebben het voordeel van groote tactisch beweeglijkheid en de mogelijkheid, met kleine patn. in alle richtingen op te treden van weer, bodemgesteldheid en aanvoer van achter zijn zij weinig afhankelijk. De marschprestaties zijn beperkt. Zij worden daarom niet operatief gebruikt, doch zijn in staat, den tegenstander waar te nemen en een dicht verken- ningsnet te vormen voorts zijn zij van waarde wanneer het aankomt op vaststelling van details. De geheel gemot, vk.detn. van de lt.- en pa.divn. bestaan uit staf ver bindingsafdeeling, twee eskadrons pantserauto's, een eskadron motorrijders, een gemotoriseerd eskadron zware wapens en een afdeeling gemotoriseerde pioniers. Deze afdeelingen zijn in staat, snel en op groote afstanden gegevens te verkrijgen, bepaalde objecten te bezetten, verrassende stooten uit te voeren e.d.m. Details zullen zij veelal niet kunnen vaststellen zij zijn afhankelijk van opvoer van bedrijfsstoffen en van het wegennet. De ingedeelde pioniers zijn in staat een brug te slaan van 11 m lengte en 5 ton draagvermogen. De verkenning door gemotoriseerde verkenningsafdeelingen. De commandant van het vk.det. regelt de uitvoering van de verkenning en zendt patn. uit, welker sterkte en samenstelling afhankelijk zijn van opdracht, terrein en omstandigheden. Ze moeten nooit sterker worden gemaakt dan de uitvoering van de verkenningsopdraoht eischt. De minimum sterkte echter bedraagt minstens twee wagens, waarvan één met radio. Men onderscheidtvk.patn. van zw. paun., vk.patn. van lt. paun., gemengde vk.patn. (lt. en zw. paun.), versterkte vk. patn. (pau.-patn., waarbij ingedeeld motorrijders, pioniers enz.) en vk.patn. van uitsluitend motorrijders, welke echter bij uitzondering worden gebruikt. Op grooten afstand van den vijand worden in het algemeen slechts weinig en zwakke patn. uitgezonden. Opdracht voor deze eerste „verkenningsgolf" is het opsporen en vaststellen van den vijand in een bepaald gebied of het opnemen van contact met den door de luchtverkenning gemelden tegen stander. Hiertoe is het afzoeken van de belangrijkste wegen veelal voldoende. Voor het vaststellen van details (samenstelling, toestand, enz.) omtrent een eenmaal opgespoorden vijand wordt het verkenningsnet verdicht. Bij het bepalen van den afstand, waarop de eerste verkenningsgolf wordt vooruitgezonden, dient men rekening te houden met afstand tot den vijand, terrein en den actie-radius van de radiotoestellen. De verbinding tusschen pat. en cdt.-vk.det. geschiedt zoolang dit niet is verboden radiografisch. Zeer belangrijke meldingen worden zoo noodig door een pau. overgebracht zulks is vooral geboden, wanneer de toestand belangrijk afwijkt van hetgeen

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 92