797 de aanvoerder vermoedt en het gebruik van radio voor de overbrenging van het bericht is verboden. Aan de vk.patn. worden lijnen aangegeven het overschrijden daarvan melden zij ook zonder dat aanraking met den vijand heeft plaats gehad. Het mondelinge bevel aan den pat.cdt. dient hem in het bijzonder goed in te lichten omtrent den vijand (n.l. waar aanraking is te verwachten en met welke wapensoort volgens eventueel reeds binnengekomen gegevens reke ning moet worden gehouden) en voorts aangaande sterkte en samenstelling van de pat., haar opdracht, (c.q. verkenningsobject en marschweg)de na het bereiken van het doel te volgen gedragslijn (blijven kleven, terugkeeren of de verkenning in de diepte voortzetten) en tenslotte omtrent tijd van afmarsch ern verdere bijzonderheden. Ter voorkoming van misverstanden verdient het aanbeveling, de verlangde gegevens in het bevel aan te geven na de woorden„Ik wil wetemenz." Zoo eenigzins mogelijk vermijde men het geven van meer dan één opdracht aan één patrouille. Des nachts beperken de verkenningsmaatregelen zich hoofdzakelijk tot het uit gedekte opstellingen bewaken van de wegen in den regel lost men de hiermede belaste patn. af tegen het aanbreken van den dag. Het is niet doelmatig, patn. eenige dagen onafgebroken aan den vijand te laten. Meestal zal de eerste inzet van vk.patn. niet toereikend blijken voor ver schaffing van alle verlangde gegevens een verdichting van de verkenning op grond van de reeds binnengekomen berichten is dan noodzakelijk. Door scherp omlijnde opdrachten te geven aan nieuwe patrouilles, die zich meer en meer op detailverkenning moeten toeleggen, zal men trachten, de gegevens omtrent den vijand te vervolledigen. Het overtrekken van rivieren. Dit dient snel te geschieden ten einde den vijand geen tijd te laten voor het aantrekken van afweermiddelen het is daarom aan te raden, het detache ment onder uitvoering van een schijnovergang over te zetten op een niet of zwak bezet gedeelte. Zoo mogelijk echter zal men er naar streven, bruggen tijdig in eigen handen te krijgen door het vooruitzenden van de hiervoor benoodigde krachten. De pionierafdeeling van het vk.det. is in staat, een brug te slaan van 11 m lengte en 5 ton draagvermogen, of twee veerponten te vervaardigen met een draagvermogen van 2 ton dan wel één veerpont met een draagvermogen van 4 ton. Indien alleen motorrijders worden overgezet, volstaat men met het leggen van een eenvoudige loopbrug of vonder. Tijdig te voren dient de commandant van de vk.afd. te beslissen, of gebruik zal worden gemaakt van een brug dan wel van veerpontendit besluit wordt z.s.m. doorgegeven aan den cdt.-pi.afd. en den cdt. van het esk. zware wapens, zulks opdat zij hun verkenningen vroegtijdig kunnen aan vangen. Ten einde op den anderen oever dadelijk met het verkennen te kunnen voortgaan, kan het doelmatig zijn, voorloopig eerst motorrijders-patrouilles over te zetten zij dienen later door pau.-patn. te worden afgelost. Het gevecht der verkenningsafdeelingen. Overwicht in het verkenningsrayon vergemakkelijkt de eigen verkenning, bemoeilijkt die van den vijand en versluiert de beweging van de eigen troepen. Dit overwicht wordt slechts verkregen door een offensief optreden tegen de vijandelijke verkenningsorganen, met name a. tegen vijandelijke vk.afdn. teneinde haar verkenningswerkzaamheden te beletten en de eigen verkenning door te zetten b. tegen vijandelijke bvl.afdn., welke het voortzetten van de eigen ver kenning beletten. Het vastbijten van vk.afdn. in onnoodige gevechten, waardoor de uit voering van de eigen verkenning in gevaar komt, is fout. Wordt de uitvoe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 93