meetrichting voor de batterij zal men als volgt te werk dienen te gaan De gemeten afstand meetpostdoel zal eventueel onder in aanmerking neming van een afstandscorrectie op den meet- plaatsbepaler moeten worden ingesteld. Ook de draad cop.doel stelt men in voor den opgemeten stand. Daarna brengt men het cirkeltje door draaien aan het handwiel voor de zijdelingsche richting onder de lijn cop.doel. Daar de snijding van de lijnen cop.doel en directiepuntdoel zeer scherp zal zijn, is deze methode niet bepaald zuiver. Bovendien is de ingestelde afstand cop.doel met den afstandmeter gemeten, dus ook aan een fout onderhevig. De eerste richting wordt derhalve niet zuiver meer gegeven. Voor het bepalen van de doorzeiling en de volgende meetrich- tingen kunnen nu twee wegen worden ingeslagen nl. a. de meetrichtingen worden op bovenvermelde wijze steeds opnieuw ingevoerd daaruit bepaalt men de doorzeiling b. de volgende meetrichtingen worden gevonden door de eerste meetrichting steeds te vermeerderen of verminderen met het bedrag doorzeiling X vuurtempo. ad a. In dit geval is de spreiding in de opeenvolgende meet richtingen zeer groot en daardoor eveneens zelfs in vergroote mate die in de opeenvolgende trefrichtingen. ad b. Daar de doorzeiling nooit geheel zuiver wordt bepaald, zal het doel zijdelings steeds langzaam onder het vuur uitloopen, zelfs bij een constante koers en snelheid. Bij snelheidsverandering (koersverandering) herstelt het vuurleidingstoestel zich niet van zelf men zal aanslagcorrecties moeten geven om het vuur zijde lings weer op het doel te krijgen. M.a.w., er wordt achter de feiten aan geloopen. Uit de bovenstaande beschouwing moge blijken, dat het van groot voordeel is, den commandopost als directiepunt te kiezen slechts dan is een goede zijdelingsche richting steeds verzekerd. Aan een zoodanige keuze van het directiepunt kleven enkele nadeelen, welke echter eerst tot uiting komen wanneer de com mandopost op eenigszins grooten afstand van de batterij is gelegen. Zoolang deze afstand 500 m of minder bedraagt, zijn die nadeelen niet merkbaar. Wel is zulks het geval en dan dient men een speciale oplossing te kiezen zoodra die afstand grooter is dan 5 a 600 m. Daar zulks echter slechts bij uitzondering voorkomt, zullen wij op die nadeelen niet nader ingaan. (Wordt vervolgd.) 812

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 16