van 2 „banden") X3 (aantal rijen) X (vleugelspanning) 560 (tusschenruimte der kabels) 27%. d. Vergelijking van de drie systemen. Ad a. „Ringsysteem" Deze methode heeft het voordeel, dat de versperring de daar binnen opgestelde luchtdoelartillerie en vliegtuigen nagenoeg niet hindert in de uitvoering van hun taak, terwijl zij ook de randen van het object goed beschermtde ballons staan immers in één rij en daardoor dicht opeen. Een nadeel is, dat zij door het uitvallen van een groep naast elkaar opgestelde ballons door (eigen) vuur of na „vegen" gemakkelijk kan worden binnengedrongen. Ad b. „Schaakbordsysteem" Deze methode heeft het voordeel, dat de versperring ook na het verloren gaan van een aantal naast elkaar opgestelde ballons grootendeels intact blijft en voorts, dat de kans dat een vliegtuig met een kabel in aanraking komt bij overvliegen van het geheele object vrij groot is. Een groot nadeel is echter, dat de eigen vliegtuigen en het eigen luchtdoelgeschut sterk in hun actie worden belemmerd. Voorts zijn de randen van het object, waarin zich loonende doelen kunnen bevinden, minder goed beschermd. De hiervoor onder b. gegeven berekening gaat er van uit, dat het vliegtuig het geheele object overvliegt. Keert het vliegtuig echter terug na de versper ring slechts over 1 km te hebben doorbroken, m.a.w. na de buitenwijken te hebben gebombardeerd, dan bedraagt de kans dat het door een kabel wordt getroffen slechts 10%. Tenslotte is nog een nadeel, dat het „loodsen" van eigen vlieg tuigen door deze ballonversperring zeer bezwaarlijk is. Ad c. („Bandsysteem"). De voordeelen van het „Ringsysteem" (zie sub a) gelden even eens voor het „Bandsysteem". Het groote nadeel echter van het „Ringsysteem", n.l. dat de versperring na het uitvallen van een groep naast elkaar opgestelde ballons gemakkelijk kan worden doorschreden, geldt niet voor het „Bandsysteem", aangezien de ballons over eenige diepte in meer dan één rij zijn opgesteld. De vóór- en nadeelen van de verschillende systemen tegen elkaar afwegend, kan men de conclusie trekken, dat bij de ver dediging van uitgestrekte objectentoepassing van het „Band systeem" de voorkeur verdient. 820 Door middel van 2 vijandelijke vliegtuigen, welke onderling door een sleepkabel zijn verbonden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 24