en geen oefeningen te houden in door malaria geteisterde streken is het infectie-cijfer mede naar beneden gebracht. Daar malaria de gevechtskracht van het leger ondermijnt, zijn deze maatregelen van groote waarde voor het paraat houden van het leger in vre destijd. Wij moeten ons echter vergewissen, voor welke omstan digheden wij kunnen worden geplaatst in geval van mobilisatie en onder oorlogsverhoudingen. Onder die omstandigheden kunnen wij de legeringsplaatsen niet naar believen kiezen. Houden wij ons nu voor oogen, dat vrijwel de geheele Java-kust is bezocht door een intensieve malaria, terwijl voorts ook in de omgeving van sawahvelden en in het heuvelland van Java malaria-gevaar dreigt, dan is het duidelijk, dat het de moeite loont na te gaan, over welke middelen wij thans beschikken ten einde onder de genoemde verhoudingen een groot verlies aan manschappen tengevolge van malaria te voorkomen. Bezien wij daartoe, welke van de reeds opgesomde malaria-bestrijdingsmaatregelen hierbij van dienst kun nen zijn. Een degelijk opgezette actie tot vernietiging van broedplaatsen en volwassen muskieten is, gelet op de uitgestrektheid der lege ringsplaatsen, illusoir. De kinine-prophylaxis stelt een malaria-aan val wel uit, maar kan haar niet voorkomen. Dikwijls wordt dan ook van niet-medische zijde opgemerkt of gedacht, wat nu eigenlijk het nut is van de massale kinine-verstrekking. Daarom is het goed, het groote belang van dezen maatregel hier nogmaals uiteen te zetten. De resultaten van een goed doorgevoerde kinine-prophy laxis zijn het uitstellen van het optreden eener primaire of nieuwe infectie en het onderdrukken van recidieven. Daarnaast valt nog een ander gunstig gevolg te noemen, dat eigenlijk te weinig be kend is. Het is namelijk bij langdurige ervaring gebleken, dat de malaria-infectie, welke zich openbaart bij iemand, die de gebrui kelijke kinine-prophylaxis heeft beoefend gedurende het verblijf in het gebied, waar hij werd geïnfecteerd, als regel een mild beloop heeft. In dit geval treden geen ernstige malaria-aanvallen op, waardoor een behandelingsduur van gemiddeld zeven dagen in het algemeen voldoende is om den patiënt weder volkomen ge schikt te doen zijn voor den dienst. Als verklaring hiervan moeten wij wel aannemen, dat de afweerkrachten van het lichaam door deze kinine-prophylaxis worden gestimuleerd, waardoor de per soon spoediger in staat is de infectie te overwinnen. Wij beschik ken nog niet over een causaal prophylacticum of anders gezegd, wij kennen geen geneesmiddel, dat in staat is, het uitbreken van den malaria-aanval na een plaats gehad hebbende infectie met zekerheid te voorkomen. Uit het voorgaande moge blijken, dat toepassing van de gebrui kelijke kinine-prophylaxis ons bij legering in ernstige malaria haarden niet zal kunnen behoeden voor een hoog ziektecijfer. 829

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 33