Wanneer wij de verhoudingen scherp voor oogen stellen, blijft slechts één middel om 'het malaria-gevaar voor het leger onder mobilisatie- en oorlogsverhoudingen in belangrijke mate te be zweren en wel de toepassing van mechanische prophylaxis, het deugdelijk gebruik van alle middelen ter voorkoming van den muskietensteek. Ter verduidelijking van hetgeen hiermede wordt beoogd, diene het volgende. Eind 1936 dwongen de internationale omstandigheden tot de plaatsing van een bewakingsdetachement ergens aan de kust van Java. Dit detachement werd betrokken uit een bataljon en elke week afgelost. Aangezien de malariaverhoudingen aldaar ongunstig moesten worden geacht, werd van meet af gezorgd voor goede legering, gebruik van de klamboe, verstrekking van mus- kietenwerende middelen (sereh-, cajuputih-olie) en toepassing van dagelijksche kinine-prophylaxis, terwijl de broedplaatsen der malaria-overbrengende anophelinen, welke zich op het militaire terrein bevonden, eens per week werden gepetroliseerd. Ter toe lichting moge dienen, dat dit militaire terrein een oppervlakte had ca. 1 km2 en aan twee zijden was omgeven door malaria- gevaarlijke vischvijvers. De genoemde maatregelen konden niet voorkomen, dat zich bij de wachtdoende militairen in den loop van 1937 een groot aantal malaria-infecties voordeed. Zulks leidde er in dat jaar 1937 toe, te overwegen of niet meer daartegen be schermende maatregelen konden worden getroffen. Daartoe werd voorgesteld, het wachtverblijf muskietenvrij te maken en de militairen uit te rusten met zgn. muskietensluiers en handbescher mers. Als criteria, waaraan de muskietensluiers en handbescher mers hebben te voldoen, werden vastgesteld voor wat betreft den muskietensluier le. beletten, dat de muskieten de onbedekte gezicht- en hals- streek in rust en bij beweging van den man kunnen bereiken, 2e. verzekeren van voldoende uitzicht, 3e. verschaffen van voldoende ventilatie, 4e. gemakkelijk zijn op te bergen, 5e. snel en gemakkelijk in gereedheid te kunnen worden ge bracht, 6e. van een eenvoudige, doch degelijke constructie te zijn, 7e. onopvallend van kleur te zijn. voor wat betreft de liandbeschermers le. de onbedekte polsstreek en hand tegen den muskietensteek te beschermen, 2e. de hand- en vingerbewegingen niet te belemmeren, 3e. voldoende huidventilatie te verschaffen, 4e. onopvallend van kleur te zijn. 830

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 34