Uit eenige ontwerpen werd tenslotte een keuze gedaan. Foto 1 vertoont de in gebruik zijnde muskietensluiers en handbescher mers. De muskietensluier is vervaardigd van klamboetule en wordt over den bamboehoed gedragen, als fixatie-objectde tule over den bol van den hoed is door katoen vervangen. Bevestiging- vindt plaats aan de bestaande drukknoopen ter weerszijden van den hoed, zij wordt versterkt door een in het katoen ter hoogte van den leeren band van den hoed aangebrachten elastieken band. Aan den onderrand van den sluier bevindt zich een breede zoom waardoor een koord gaat. Door den zoom om den kraag van de veldjas te leggen en het koord aan de voorzijde aan te halen, sluit men den sluier naar beneden af. Voor de oogen bevindt zich in de tule een mica venster. De muskietensluier is groen geverfd bij het wasschen mag men nimmer heet water gebruiken, aan gezien het mica venster daardoor ondoorzichtig wordt. De reini ging geschiedt het best met koud zeepwater, waarna de sluier in den wind te drogen wordt gehangen. De handbeschermers zijn vervaardigd van Garoet B stof en hebben een manchet, die ongeveer tot den elleboog reikt en over de mouw van de veldjas moet worden heengetrokken. De muskietensluiers en handbeschermers ontworpen door de artsen van het Militair Hygiënisch Instituut werden in April 1937 in gebruik gesteld, terwijl het wachtverblijf in de maand Mei van dat jaar muskietenvrij werd gemaakt. Een instructie van den volgenden inhoud werd opgesteld „van 18.00 tot 6.00 dragen alle buiten het wachtverblijf zich bevindende militairen deze muskietensluiers en handbescher mers. Bij regen behooren deze beschermingsmiddelen niet te worden toegepast." Troepenofficieren en schrijver dezes oefenden geregelde con trole op 'de naleving der malaria-bestrijdingsvoorschriften uit. Wanneer wij thans nagaan, hoe de malaria-verhoudingen gedu rende het jaar 1938 waren, dan blijkt uit curve I, dat het aantal malaria-infecties dat zich in den loop van 1938 voordeed minder bedraagt dan de helft van dat in het jaar 1937. In Mei 1938 voltrok zich onder de gevestigde bevolking van dit gebied een ernstige epidemische verheffing van de aldaar chronisch heerschende mala ria, welke eerst in de maand September van dat jaar duidelijke teekenen van afname ging vertoonen. Curve II geeft deze epide mische verheffing weer. Terwijl het militaire terrein midden in het geteisterde gebied lag en de militairen door de nachtelijke patrouilles, die zij verplicht waren te maken, voor wat betreft de kans op infectie wel in de ongunstigste positie verkeerden van alle bewoners van het betreffende gebied, zien wij instede van ver meerdering een uitgesproken vermindering van het aantal mala- 831

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 35