ria-infecties. Daar de middelen ter bescherming van de militairen tegen malaria in 1938 slechts in zooverre van die in 1937 afwijken, dat de mechanische prophylaxis in eerstgenoemd jaar werd uit gebreid met muskietengaas-afsluiting van het wachtverblijf en gebruik van muskietensluiers en handbeschermers, lijkt het niet gewaagd, de vermindering van de malaria-infecties in 1938 onder zoo bij uitstek ongunstige malaria-verhoudingen in dit gebied, voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de bovengenoemde uit breiding der mechanische prophylaxis. In het bovenstaande hebben wij uitsluitend de malaria-verhou dingen op het eiland Java bezien. Het spreekt echter vanzelf, dat dezelfde problemen zich in de buitengewesten doen gelden. Voorts worden de in gebruik zijnde muskietensluiers en handbescher mers telkens na gebruik ingenomen, gewasschen en wederom ver strekt. Het is duidelijk, dat deze methode door de herhaalde was- schingen, veel afbreuk doet aan de houdbaarheid dezer artikelen. Aan den anderen kant is het natuurlijk onfrisch, gebruikte muskietensluiers en handbeschermers ongewasschen in andere handen over te geven. Wanneer tot algemeene invoering van deze beschermende middelen zou worden overgegaan, zullen zij naar mijn meening in beperkt eigendom moeten worden verstrekt, zoodat de slijtage tot een minimum wordt beperkt, terwijl dan tevens controle op het onderhoud kan worden uitgeoefend. Dat wij niet alleen staan in de toepassing van deze malaria- bestrijdingsmiddelen moge onder meer blijken uit foto nr. 2 over genomen uit de Telegraaf van Juni 1939, waarop Dr. B. J. Ema- nuels zoo vriendelijk was mijn aandacht te vestigen. Uit het voorgaande is gebleken, dat een nauwgezette toepassing van alle maatregelen ter voorkoming van den muskietensteek, korter gezegd, van de mechanische prophylaxis, voor het leger van groot hygiënisch belang is. Deze maatregelen wij herhalen het bestaan uit le. deugdelijk gebruik van den klamboe 2e. gebruik van muskietenvrije verblijven 3e. ruime verstrekking van muskietenwerende middelen (sereh-, cajuputih-olie, etc.) 4e. toepassing van muskietensluiers en handbeschermers. Het treffen van dit geheele complex van voorzieningen zal in het algemeen slechts daar mogelijk zijn, waar de legering een blijvend karakter draagt. Hoe tijdelijker de legering, des te meer zal men zich noodgedwongen moeten beperken, zulks geldt in het bijzonder voor legering tijdens een opmarsch a.a. Het is daarom nuttig steeds in gedachte te houden, dat een deugdelijk gebruik van den klamboe de grondslag is van de mechanische malaria-pro phylaxis. 834

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 38