uitrustingsartikel voorgeschreven, maar dit geeft te weinig houvast voor een stevige bevestiging van den onderrand van den klamboe. In het algemeen zullen de militairen in de kazerne wel uit eigen beweging zorg dragen voor het gebruik van een ligmatras, maar bij tijdelijke legeringen bijvoorbeeld in schietbivaks ziet men als regel op zijn mooist het ligmatje gebruiken waaraan vorenvermeld bezwaar is verbonden. Het personeel van de Koninklijke Marine daarentegen is uitgerust met een ligmatras, hetwelk zich voor 'het juist beschreven doel uitstekend leent. Uiteraard zal de bescherming door middel van den klamboe op patrouille, waar opvoer van ligmatrassen, c.q. stroozakken om practische redenen niet mogelijk is, niet hetzelfde peil kunnen bereiken als in de vaste legeringsplaatsen. Toch moet ernaar wor den gestreefd, ook daar aan den eisch van muskietenvrije ligging tijdens den slaap zooveel mogelijk te voldoen. De patrouille-com mandant, die van het belang van deze zaak doordrongen is, zal met eenvoudige hulpmiddelen veel kunnen bereiken. Dat deze uitweiding over een toch in den grond zoo eenvoudige zaak nood zakelijk is, moge blijken uit het volgende. Aan schrijver dezes werd eenigen tijd geleden opgedragen, een onderzoek in te stellen naar de malaria-gevaarlijkheid van een schietbivak. Er was daar gedurende eenige maanden een zeer hoog malaria-infectiecijfer vastgesteld onder de bivakkeerende man schappen, terwijl het opvallende feit zich had voorgedaan, dat de officieren niet geïnfecteerd waren geworden. Ter verklaring hiervan werd opgemerkt, dat de officieren gewoonlijk in lange pantalon gekleed bleven, terwijl de manschappen den avond veelal in sportbroekje zouden doorbrengen. Bij onderzoek bleek nu, dat de nachtlegering van de officieren vrijwel in alle opzichten aan de hierboven gestelde desiderata beantwoordde, terwijl die van de manschappen wat betreft de beveiliging tegen den muskieten- steek groote tekortkomingen vertoonde. Teveel wordt een goede nachtlegering als luxe beschouwd. Zij is geen luxe, maar een hygiënische noodzakelijkheid in een mala ria-land als Nederlandsch-Indië is en voorloopig nog wel zal blijven. Het vorenstaande besluitend, kunnen we vaststellen, dat het voor den gezondheidstoestand en dus voor de gevechtskracht van het K.N.-I.L., van het grootste belang is, alle beschikbare tegen malaria beschermende middelen reeds in vredestijd doch met name onder oorlogsverhoudingen met de uiterste zorg toe te pas sen door de malariatucht bij voortduring streng te handhaven. Dit is echter slechts mogelijk, wanneer officieren en kader van het nut ervan zijn doordrongen. Als doel moet worden gesteld, dat elke militair, waar ook in Indië, alle middelen, die hem ter voorkoming van malaria ter be- 836

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 40