war gestuurd door een (bewoner van de Apollo- laan, die later door mili tairen werd opgepakt, d. Een auto van de Amster- damsche politie, bemand met als politieagenten verkleede personen, reed door de stad, overal ver warring stichtendzij lieten de sirenen loeien, zoodat men niet meer wist of het luchtalarm begon of eindigde. 2. De Duitschers hebben een ernstig misbruik gemaakt van bevoegdheden, welke zij aan een officieele functie ontleenden. Voorbeelden a. Veelvuldig werd van di plomatieke paspoorten ge bruik gemaakt om bepaal de personen over de grens te krijgen. b. De Consul te Rotterdam is opgetreden als cdt. van de aldaar wonende Duit schers. c. Volgens persberichten is de Duitsche luchtvaart attaché te Oslo opgetre den als cdt. van de Duit sche luchtmacht in Noor wegen. 3. Ten einde het aantal leden van de 5e colonne op korten termijn snel uit te breiden, hadden in sommige gebieden plotseling invasies van „toe risten" plaats. 4. Voor het neerlaten van val schermtroepen gebruikten de Duitschers in Nederland twee verschillende metho den a. de valschermsoldaten 2. Tegen dergelijke praktijken is in vredestijd niet veel te doen. V.z.v. de internationale gebruiken zulks toelaten kan een zoo streng mogelijke controle worden toegepast. In elk geval moet men steeds met dergelijke mogelijkhe den rekening houden. 3. Ook hier is een strenge con trole noodig. Z.n. toegang tot bepaalde gebieden verbieden en het binnenkomen van vreemdelingen beperken. 4. Hieronder volgen de in Ne derland tegen de parachutis ten genomen maatregelen het tusschen gestelde vormt een aanvulling daarop: a. teneinde de valscherm- 840

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 44