sprongen op een hoogte van 200 m uit het vliegtuigde parachute werd eerst op het laatste moment geopend op deze wijze stonden de val schermsoldaten slechts kortstondig aan afweer- vuur bloot b. de valschermsoldaten sprongen op groote hoog te uit het vliegtuigde parachutes werden dade lijk geopend. Ten einde het afweervuur zooveel mogelijk uit te schakelen, werd het voor de landing uitgekozen terrein tevo ren door andere vliegtui gen met mitrailleurvuur z.v.m. „schoongeveegd". troepen z.m. reeds tijdens het neerkomen te beschie ten, werd over de provin ciën Noord- en Zuid-Hol land een groot aantal pa trouilles van enkele mi litairen verspreid en ge dekt (tegen het „schoon vegen" door mitr.vuur) opgesteld b. in het centrum der groote steden en in daarvoor in aanmerking komende buitenwijken werden we gens meldingen omtrent neergelaten parachutisten en aanwezigheid van de leden der 5e colonne op kruispunten en hoeken van straten dubbelposten opgesteld, het geweer of pistool tot vuren gereed. In Den Haag vormden deze dubbelposten vaak een keten de onderlinge afstand tusschen twee dubbelposten bedroeg soms niet meer dan 100 m; c. de rayons, waarin zich militaire gebouwen be vonden, werden door ge wapende militairen afge zet d. op de belangrijkste pun ten werden mitrailleurs geplaatst voor het bestrij ken van hoofdwegen, kruispunten, bruggen, pleinen e.d. e. langs de straten vooral bij kruispunten en brug gen werden wachten opgesteld ter controle van de voorbijgangersde wachten waren bewapend met geweer of pistool en steeds tot vuren gereed. De controle omvatte 841

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 45