landen op vliegvelden, ver keerswegen en wateren, ten einde zoo snel mogelijk plaat selijk een gunstige krachts verhouding te scheppen. 9. 10. Waren de parachutisten een maal geland, dan trachtten zij zooveel mogelijk vervoer middelen in handen te krij gen. Passeerende auto's wer den aangehouden de inzit tenden werden er uit ge sleurd, vermoord of als schild gebruikt. Versterking van de 5e colon ne heeft nog plaats gehad door geheime transporten Duitschers in rijnaken naar de Moerdijkbrug. Verschillende troepencom mandanten in Noorwegen te schakelen, kan worden be reikt door het aanbrengen van versperringen, bestaan de uit (oude) auto's (die ech ter nog kunnen rijden om het vliegveld z.n. weer „vrij" te maken) dan wel uit op eeni- gen afstand boven het maai veld gespannen kabels, welke z.n. op het maaiveld kunnen worden neergelaten. b. De groote verkeerswegen werden in Nederland ver sperd met betonnen rioolbui zen c. ten einde landingen van wa tervliegtuigen te voorkomen, lagen het geheele Y en het Noordzeekanaal vol binnen vaartschepen. N.B. Tijdelijke versperringen moeten echter steeds wor den bewaakt om te voor komen, dat zij door in de nabijheid gelande val schermtroepen worden op geruimd. 8. a. Particulier autotransport verbieden. b. Noodzakelijke vervoeren voorzien van een bewa king (zie ook onder 4 g). c. Alle niet in gebruik zijn de vervoermiddelen zoo danig achterlaten, dat zij niet onmiddellijk voor ge bruik gereed zijn (gebruik van sloten op rijwielen contactsleuteltjes niet in auto's achterlaten) 9. Een afdoende controle van alle binnenkomende schepen, vooral op strategisch belang rijke punten. 10. aNa ontvangst van belang rijke berichten moet de 844

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 48