ontvingen bevelen, den weer stand te staken. Deze beve len waren niet, zooals de Noren meenden, van hun chefs, doch van de Duitsche legerleiding afkomstig. 11. Verspreiding van valsche be richten. 12. Valschermtroepen en leden der 5e colonne hadden in Nederland tot speciale taak, het oplichten van hooge autoriteiten. 13. In sommige steden in Neder land namen leden van de 5e colonne versterkte opstellin gen in huizen in. 14. Het optreden tegen val schermtroepen en 5e colonne eischte van de Nederland- sche troepen veel inspanning. 15. Gebleken is, dat de Duitsche valschermtroepen en de leden der 5e colonne tot de min derwaardigste handelingen geadresseerde contact op nemen met den gezagheb bende, die als afzender is vermeld, ten einde vast te stellen of het bericht in derdaad door die instan tie is verzonden, b. Belangrijke schriftelijke bevelen moeten van een handteekening en niet van een paraaf, zooals veelal gebruikelijk is worden voorzien. De handteekeningen der ver schillende troepencom mandanten moeten onder ling bekend zijn. 11. a. Het omroepen door de ra dio van officieele berich ten moet steeds door de zelfde omroepers, waar van de stemmen bekend zijn, geschieden, b. Het gebruik van het te lefoonnet door particu lieren moet worden ver boden. 12. Een speciale bescherming van hooge autoriteiten is noodig. In Nederland werd verplaatsing van belangrijke militaire en civiele bureaux toegepast. 13. Hiertegen werd opgetreden met de bewapening van vewn., paun. en met licht geschut. 14. Om aan de troepen de noodi- ge rust te gunnen werd be paald, dat zich tusschen 20.00 en 6.00 niemand op straat mocht bevinden. 15. Men neme m.b.t. de eigen veiligheid geen enkel risico, b.v. door te veronderstellen dat de 5e colonne op men- 845

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 49