technisch leider in den luchtbeschermingskring, die het verder noodige verricht, t.w. waarschuwen van den dichtst- bijzijnden militairen commandant dan wel den hoogsten gezaghebbende der veld- of stadspolitie. 8) Taak politie a. op het platte land (d.w.z. buiten de steden) plaatsen, waar luchttroepen zijn gemeld, isoleeren (omsingelen, alle verkeer afsluiten). Daarna stelselmatig het afgezette terrein met alle daarin aanwezige objecten, zooals huizen e.d., doorzoeken tot de vijand is gevonden en onschadelijk gemaakt. Indien de onmiddellijk beschikbare politie hiertoe niet voldoende is, volstaan met isoleeren en hulp vragen aan de dichtstbijzijnde militaire autoriteit. b. in steden straat, wijk enz. isoleeren en voor alle verkeer afsluiten vervolgens stelselmatig huisonderzoek, tot de valschermers zijn gevonden c. ten einde politieorganen in staat te stellen, snel te kunnen ingrijpen 1. op platte land de veldpolitie zeer mobiel houden veel vuldig patrouilleeren, waarbij terreinen (watervlakten, rivieren), welke voor landing van vliegtuigen geschikt zijn, in het bijzonder observeeren. Hiervoor lagere inh. bestuursambtenaren en bevolkingspatrouilles inschakelen. Snelle berichtendienst organiseeren (zie ook het vermelde in lid 7 hiervoor). Bevolking bekend maken met de te verwachten verschijningsvormen van luchttroepen. Steeds een deel der veldpolitie als mobiele reserve in de hand houden. 2. in steden Steeds een mobiele reserve in de hand houden voor snelle hulpverleening. 9) Samenwerking met legeronderdeelen. Treedt de politie bij de bestrijding van luchttroepen op in samenwerking met onderdeelen van het leger, dan dienen de bevelen van den commandant van het militaire onderdeel nauw gezet en met den vereischten spoed te worden uitgevoerd. Vermelding verdient nog, dat in het bijzonder de veldpolitie zich door het beschikken over middelen van versneld vervoer zeer goed leent voor de bestrijding van luchttroepen. Na militarisatie van veld- en stadspolitie, wordt dus voor bevei liging van het achterland niet alleen beschikt over de daarvoor aangewezen deelen van het leger, doch mede over de veld- en stadspolitie, de stadswachten alsmede over een nieuw in te stellen instituut, de zg. landelijke wachten, waarover t.g.t. nadere mede- deelingen zullen volgen. 852

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 56