853 10. STADSWACHTEN EN VRIJWILLIG OEFENENDE LANDSTORM. Omtrent de oprichting en instandhouding van stadswachten deed de Legercommandant de volgende mededeeling. Zooals bekend is heeft de Regeering goedgekeurd dat op particulier initiatief tot oprichting van stadswachten in door den Legercommandant nader aan te geven plaatsen wordt overgegaan. Als eersten in rij staan Batavia en Medan, waar reeds met de op richting een aanvang is gemaakt. Palembang, Semarang en Soerabaia hebben hun voorbeeld gevolgd en comité's voor de oprichting gevormd. Verder komen daarvoor in aanmerking Bandoeng, Cheribon, Padang, Pontianak, Bandjermasin, Makasser, Menado en Ambon. Voor deze plaatsen zal in beginsel de organisatie van de Stadswacht te Batavia als voorbeeld dienen, doch uiteraard kunnen plaatselijke omstan digheden eenige afwijkingen wenschelijk maken. De bewapening, munitie en kleeding zullen door het Leger worden verstrekt. De overige uitgaven zooals die voor de aanschaffing van motorvoertuigen (al of niet gepantserd), garages, magazijnen en kantoorruimten, voor oefen terreinen en schietbanen, zullen worden bestreden uit de vrijwillige bijdragen aan het algemeen Weerbaarheidsfonds. Het spreekt vanzelf dat de gelden die in een der bovengenoemde plaatsen voor het fonds zijn bijeengebracht, allereerst voor de aldaar op te richten stadswacht zullen worden bestemd. Voor een stadswacht, georganiseerd als die te Batavia, zal per honderd man ongeveer vijftigduizend gulden noodig zijn. Een organisatie op eenvoudiger leest is echter ook denkbaar en nuttig. Voor de oprichting en organisatie van een stadswacht is een plaatselijk comité noodighet is uiteraard gewenscht, dat daarin de verschillende bevolkingsgroepen, welke tot de stadswachten kunnen toetreden, vertegen woordigd zijn. Aangezien deze wachten in het Legerverband worden opgenomen, en het leger ook steun zal moeten verleenen op het punt van commandovoering en opleiding verzoekt de Legercommandant de plaatselijke comité's zoodra zij gevormd zijn zich tot hem te wenden voor het plegen van nadere aan wijzingen. Voorts heeft het Comité te Batavia (Koningsplein West 3) zich bereid verklaard (hetgeen ten zeerste wordt gewaardeerd) alle gewenschte inlich tingen omtrent de te Batavia opgedane ervaringen en gevolgde methoden bij de oprichting en de verdere organisatie te verstrekken. De Legercommandant spreekt de hoop uit, dat in de bovengenoemde plaatsen spoedig tot vorming van een comité tot organisatie van een stads wacht zal worden overgegaan. Het ligt in het voornemen ook buiten die plaatsen tot oprichting van soortgelijke wachten over te gaan, voor zoover zulks in het defensie-systeem past en het geven van instructie door bevoegde krachten mogelijk is. Hierover zullen nadere mededeelingen volgen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 57