weet men zich te behelpen, indien omstandigheden daartoe aan leiding geven. Onze officierswoningen staan geenszins achter bij die van onze Amerikaansche collega's, het tegendeel is eerder waar. Opvallend was, dat bij elke militaire woning een zekere hoeveelheid meubilair w.o. een frigidaire behoorde, iets wat men overigens in Indië bij verschillende cultuurmaatschap pijen ook reeds aantreft (o.a. de P. en T.-landen te Soebang). J) Nabij Cavite bevindt zich voorts een klein haventje, waar de transpacific clippervliegtuigen aanloopen. Het Amerikaansche leger in de Philippijnen kent ook Inheem- sche militairen, n.l. Philippino'szij dienen onder den naam „Scout". Zij kunnen ook officier worden. Wij ontmoetten er enkelen vanzij hadden hun opleiding in Amerika genoten en maakten een goeden indruk. De Scouts ontvangen de helft van het salaris van hun Amerikaansche ranggenooten, hetgeen echter nog een veelvoud is van hetgeen de Philippijnsche militairen van het in opbouw zijnde Philippino-leger verdienen. Bij het Amerikaansche leger in de Philippijnen bevindt zich een zeer beperkt aantal legerluchtstrijdkrachten.2) De thans in de Philippijnen in stand gehouden Amerikaansche weermacht wordt geheel door Amerika bekostigd. De legeruit- gaven bedragen rond 30.000.000 per jaar; de inmiddels opgeheven constabulary (politietroepen) kostte 5 millioen. Geheel los van vorenbedoelde thans nog in de Philippijnen vertoevende Amerikaansche strijdkrachten staat de naar het plan van gnl. Mc.Arthur in opbouw zijnde Philippino-weermacht, welke per 1 Juli 1946 met het ingaan van de op dien datum in uitzicht gestelde volledige onafhankelijkheid met de verdediging van de Philippijnen zal zijn belast. Aangenomen is dat de Ame rikaansche strijdkrachten dan geheel zullen zijn teruggetrokken in hoeverre wijziging daarvan mogelijk is, bespraken wij in het vorige hoofdstuk. Toen in 1934 de instelling van de huidige Commonwealth met uitzicht op volledige onafhankelijkheid na 1946 weldra een feit zou worden, werd het toekomstige defensie-stelsel van de Philip pijnen voor het eerst onder de oogen gezien en vroeg de Hr. Quezon, destijds nog voorzitter van den Philippijnschen Senaat, om een Amerikaansche militaire missie. Dit verzoek werd inge willigd gnl. Mac.Arthur, chef van den Amerikaanschen generalen staf, werd als hoofd van de missie aangewezen. Hier moet ons de opmerking van het hart, dat het architectonisch uiterlijk van woonhuizen in de Philippijnen, Honolulu en Californië in het algemeen ver achter staat bij dat van de woonhuizen op Java. 2) De Amerikaansche weermacht kent geen onafhankelijke luchtmacht, maar evenals bij ons slechts luchtstrijdkrachten van het leger en luchtstrijd krachten van de marine. 856

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 60