Gedurende enkele theorieën aan de klas van de kaderopleiding, welke wij in Fort Mc.Kinley bijwoonden, waarbij door de instruc teurs veelvuldig werd gevraagd, viel ons de groote ambitie op, waarmede de leerlingen de lessen volgden. De instructie werd in het Engelsch gegeven de klassen waren zeer groot. De legering en voeding in de opleidingskampen zijn sober en goed. De barakken zijn van hout, ingedekt met dakijzer en hebben veelal een kolong van 2.50 m hoogte. De 2-persoons étage-slaaptafels (binnen een geraamte van hoekijzer gespannen zeilen) staan vrij dicht op elkaar. Het eten zag er goed uitde inleg in de menage was ongeveer gelijk aan het gemiddelde voor onze garnizoenen op Java. De soldij is, gelet op den hoogen levensstandaard, vooral in de groote plaatsen, zeer laag en bedraagt 5 centavos (bijna 0.05) per dag, hetgeen de commandeerende officier echter zeer voldoende achtte. Stond' men aanvankelijk vreemd tegenover den dienstplicht, thans zou het leger populair zijn. De vooropleiding voor hen, die middelbaar onderwijs volgen, gaat aanzienlijk verder dan die op de lagere scholen en beslaat 4 a 5 uren per week. Volgt de leerling deze vooropleiding met succes, dan wordt hij aan het eind van het „college" reserve officier hij komt dan dadelijk voor zes maanden in actieven dienst om daarna, evenals alle andere reserve-plichtigen, eenmaal per 3 jaar op te komen. Gedurende den groot-verloftijd wordt de militaire kennis onderhouden en verder opgevoerd door middel van schriftelijke cursussen, welke verplicht zijn en bij volgen met goeden uitslag promotie mogelijk maken. De opleiding van beroepsofficieren voor het in opbouw zijnde Philippino-leger heeft plaats te Baguio, een schitterend 250 km n. van Manila op een hoogte van 1700 m gelegen bergoord. De eerste helft van de vliegroute tusschen deze plaatsen voert over een laagvlakte met uitgestrekte sawah's, doorsneden door enkele groote rivieren het landschap doet veel aan Java denken, met dien verstande dat er minder begroeiing is en minder kampongs zijn. Daarna komt men achtereenvolgens boven vrij kaal heuvel land en 2300 tot 2700 m hoog diep ingesneden bergland, in welks ravijnen men de goudmijnen ziet liggen. Ten slotte daalt het vliegtuig steil naar het als ware op den bodem van een glas gelegen vacantie-oord Baguio. Zij, die aan het toelatingsexamen voor de militaire academie wenschen deel te nemen, moeten een aanbevelingsbrief hebben van een lid van de National Assembly en voorts voldoen aan de volgende eischen a het Philippijnsche burgerschap bezitten b ongehuwd zijn c op het tijdstip van toelating tot de academie niet jonger zijn dan 17 en niet ouder dan 21 jaar 861

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 65