600 mijl, bij topsnelheid echter slechts 250 mijl. Er is voortdurend radiotelefonische (telegrafische) gemeenschap met de basis aan den wal. Zware zeegang waarop in de Philippijnen meer kans is dan in onzen archipel zal echter o.i. het gebruik, althans de maximum snelheid, wel beperken. De commandobooten hebben een grooter motorvermogen zij zijn uitgerust met twee lanceer- buizen midscheeps aan dek (een aan bakboord en een aan stuur boord, elk onder een kleinen hoek buitenwaarts gericht). De basis (tevens opleidingsschool en reparatieatelier) was sober doch doelmatig ingericht. Wanneer wij na deze vluchtige beschrijving de organisatie van het nieuwe Philippino-leger critlsch beschouwen, dan moeten wij allereerst erkennen, dat de militaire missie bij de samenstelling van haar voorstellen, waarbij zij zich naar gezonde beginselen richtte, voor een zeer moeilijke taak was gesteld. Het gaat hier om de verdediging van een eilandenrijk, waarvoor men gelet op het beoogde doel (bewaring van de onafhankelijk heid geen verdere gebiedsuitbreiding) terecht een weermacht met een strategisch defensief karakter heeft gekozen. Geheel juist achten wij ook, dat men daarbij de kustverdediging als de taak van de weermacht heeft beschouwd en daarnaar de organisatie heeft vastgesteld. Of men er daarbij in is geslaagd, te voldoen aan het beginsel ,,dat de weermacht de veiligheid des lands werkelijk verzekert" is een tweede. Het is misschien de vraag of zulks met de beschikbare fondsen (P. 20.000.000 of 25 van het lands- budget) wel mogelijk is, te meer daar dat budget reeds thans en zeer zeker en in veel sterker mate bij toekenning van vol ledige onafhankelijkheid dreigt terug te loopen. De President liet zich tijdens ons verblijf in de Philippijnen in een uitgezonden redevoering over evenbedoelde vraag voor het eerst in ontken- nenden zin uit. Men heeft bij den opzet mede wegens de kosten een bepaalde verhouding tusschen grondtroepen, luchtstrijdkrachten en off shore patrol moeten aannemen en heeft dat ook gedaan. De grondtroepen zijn zeer talrijk, maar hebben het nadeel over een groot aantal eilanden (met precaire onderlinge verbinding) verdeeld te zijn en de wapenen te missen, welke voor een krachtig offensief optreden tegen een modernen tegenstander noodig zijn. De luchtstrijdkrachten zijn zwak, vooral indien men de aanvals- mogelijkheden (den korten afstand tot naburig vreemd gebied) in aanmerking neemthier is geen steppingstone noodig om een landing krachtig met luchtstrijdkrachten te kunnen steunen. In de deswege noodzakelijke krachtige grondverdediging wordt o.i. onvoldoend voorzienmen heeft van beiden wat gewild, terwijl wij mede op grond van de nog steeds groeiende waarde van het luchtwapen het zwaartepunt liever meer in de luchtstrijd krachten (lange-afstand-bommenwerpers en duikbommenwerpers 865

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 69