2. MONUMENTENSERIE. GRAFMONUMENT VAN WIJLEN KAPITEIN C. J. A. W. SCHENCK, RIDDER M.W.O. 4e KL. Wijlen kap. Schenck, Ridder M.W.O. 4e kl., is vooral bekend geworden als commandant van een compagnie van de onver schrokken en zeer gevreesde Jagers van Vermeulen Krieger. Hij onderscheidde zich in het bijzonder op Sumatra's Westkust. Reeds in 1823 nam hij aldaar als luitenant onder overste Raaff deel aan den zwaren strijd op den Marapalm, een 1500 m hoogen uit- looper van den Goenoeng Malintang (onderafdeeling Fort van de Capellen). Hier leden de onzen de nederlaag tegen eenige duizenden Padrie's. Negen jaar later keerde Schenck als kapitein onder overste Vermeulen Krieger op den Marapalm terug. Deze was toen reeds gedeeltelijk in onze handen doch moest geheel worden veroverd ten einde den opmarschweg naar de sterke bergstelling te Boekit Kamang vrij te maken. De aanval had plaats onder hevigen regen en koude. Schenck en zijn jagers namen achtereenvolgens zes stellingen. In de zevende hielden de Padrie's hardnekkig stand zij weigerden zich over te geven. Een verwoede aanval der onzen volgde, waarbij Schenck doodelijk werd gewondzijn makkers begroeven hem op den Marapalm. Te zijner eere bleef zijn compagnie den naam voeren van „Compagnie Schenck". In November 1832 begaf deze compagnie zich onder overste Vermeulen Krieger nogmaals naar den Marapalm, thans voor de onthulling op den 2den dier maand van het door de strijdmakkers opgerichte eenvoudige grafmonument. Daarbij voerde de com pagnie een Nederlandsche vlag, welke in de witte baan den naam van den beminden aanvoerder vermeldde. Deze vlag was bevestigd aan de lans, die hem doodde en daarna door de compagnie in alle gevechten werd medegedragen. Het grafmonument werd enkele jaren geleden gerestaureerd en van een nieuwen naamsteen voorzien. De oorspronkelijke steen, waarvan het opschrift nauwelijks meer leesbaar is, kreeg een plaats in het militair kampement te Fort de Koek. De op de foto duidelijk zichtbare omrastering van het monument is aangebracht nadat enkele onverlaten, gebruik makend van de zeer afgezonderde ligging, zich niet hadden ontzien, het ernstig te beschadigen. 804

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 6