uiteraard ook jagers) hadden zien gelegd. Of men echter bij een kleiner reserveleger, bijv. van 100.000 man, voldoende geld be schikbaar zou hebben gehad om de luchtmacht zoodanig uit te breiden, dat de kustverdediging in den vereischten graad van veiligheid voorziet, kunnen wij wegens onvoldoend inzicht in de Philippijnsche militaire uitgaven niet beoordeelen. De Off Shore Patrol met klein materieel zouden wij niet willen missen eenige onderzeebooten hadden wij er gaarne bij gezien. Een groote handicap voor de defensie vormt o.i. de gebrekkige industrie, waardoor de voorziening van de legeronderdeelen op de verschillende eilanden met allerlei benoodigdheden bij de tref- bare interinsulaire verbindingen uiterst moeilijk zoo niet spoedig geheel onmogelijk zal zijn. Niettemin hebben wij diep respect voor de snelle wijze waarop de organisatieplannen zijn tot stand gekomen en voor de energie en vlotheid, waarmede zij worden ten uitvoer gebracht, zulks ondanks groote moeilijkheden, waarbij wij denken zoowel aan financieele en politieke factoren als aan den snellen vooruitgang van de moderne oorlogstechniek en nieuwe strijdmethoden. Nog even willen wij terugkomen op het onafhankelijkheids- vraagstuk. Ook in het Oosten der Vereenigde Staten spraken wij personen, die zeiden ,,De Philippino's hebben zoo veel gezeurd om onafhankelijkheid, dat zij haar nu wel zullen krijgen". Men voegde daaraan toe, dat Amerika toch geen profijt trok uit de Philippijnen, in tegendeel dat de aldaar in stand gehouden Ame- rikaansche weermacht den Vereenigden Staten zeer veel kost. Dit moge zoo zijn wij zijn er echter van overtuigd, dat het indirecte nadeel voor Amerika, dat het gevolg zou zijn van een geheel prijsgeven van de Philippijnen, zeer groot is. Niet alleen zouden zijn aanzien en invloed in het Verre Oosten er ernstig onder lijden, doch ook de handel en scheepvaart zouden er stellig groote nadeelige gevolgen van ondervinden. De oorzaak van het geheele probleem schuilt, zooals een Ame rikaan mij terecht opmerkte, in de wijze waarop men destijds de kolonie heeft aangepakt. Men heeft het land nooit geregeerd, maar het door overdreven democratische maatregelen tot een speelbal gemaakt van politici. Democratische beginselen zijn goed wij juichen ze toe mits men bij de toepassing het op te lossen vraagstuk binnen een reëel raam houdt. Zonder dat raam verdwaalt men met zijn mooie theorieën in de oneindige ruimte en opent men den weg voor kwaadaardige ziekten, welke veel erger zijn dan de ter wille van de democratie nu en dan wellicht noodzakelijke wijzigingen van bepalingen binnen het bestaande, doch zich met den tijd geleidelijk wijzigende, raamwerk der realiteit. New York City, Mei 1940. 866

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 70