870 Bovendien wisten zij het vliegveld Waalhaven >te veroveren, waarop aldaar in den loop van den dag talrijke transportvliegtuigen troepen aanbrachten. De verrassing dezer luchtactie kwam helaas volkomen tot haar recht en al mocht het eerste Legerkorps er in slagen na harden strijd, waarbij ernstige verliezen werden geleden, reeds den eersten dag de drie rond Den Haag in Duitsche handen gevallen vliegvelden terug te nemen, al mocht men de aldaar gelande troepen voor het grootste gedeelte vernietigen of gevangen nemen, zoodat de kleine afdeelingen parachute-troepen, welke zich nog in de duinen van Wassenaar en in het Westland ophielden, geen ernstige bedreiging voor de residentie meer vormden, het mocht helaas niet gelukken Rotterdam bezuiden de rivier en het vliegveld Waalhaven blijvend te heroveren. Vóórdat het eerste Legerkorps, dat in zijn defensieve stelling aan de kust tegen verrassingen van de zeezijde was gelegerd, verzameld was en opgesteld stond voor den aanval op de Duitsche troepen in het binnenland, moest geruime tijd verloopen. Teneinde den invaller geen moment rust te gunnen, werden de depot- troepen, die slechts 5 weken onder de wapenen waren en uitsluitend nog met „Marga" patronen hadden geschoten, tegen den vijand ingezet. Deze ongeoefende troepen, die voor het eerst met „scherp" schoten, wierpen zich met vol élan in den strijd. Deze troepen, waarover de Duitsche legerleiding in de „inlichtingen" van de operatiebevelen zich minachtend had uitgelaten, als zijnde waardeloos en ongedisciplineerd, oefenden een dergelijken druk op de gelande parachute-troepen uit, dat zij de primaire oorzaak zijn geweest van het échec der Duitsche actie tegen den zetel der Regeering. Wel een bewijs, hoe uitstekend de Nederlandsche soldaat kan vechten en hoe verschillend de situatie zou zijn geweest indien de Nederlandsche jongelingschap een perfecte militaire training zou hebben gehad. Met welke groote moeilijkheden de Nederlandsche troepen hij hun actie tegen den vijand in het binnenland te kampen hebben gehad, moge worden geïllustreerd met enkele voorbeelden. Vooraf moet echter worden opgemerkt, dat het Nederlandsche leger in de eerste instantie was geoefend en uitgerust voor de verdediging, o.a. in het polderland. Door den Duitschen inval van de lucht uit, zagen onze troepen zich thans geplaatst voor de noodzakelijkheid over te gaan tot den aanval in ons moeilijke pólderterrein, een opdracht welke men steeds gaarne den vijand had overgelaten. Niettemin werd deze taak met groot succes door onze legeronderdeelen uitgevoerd. Thans de voorbeelden Vele Duitsche militairen waren in Nederlandsche uniformen, anderen als Engelsche of Fransche troepen, anderen waren als burgers, postboden, tram conducteurs, zelfs als vrouwen vermomd. Men beweert zelfs, dat zich onder de neergelaten troepen gewezen Duitsche dienstboden bevonden, die in de omgeving van haar vroegere werkhuizen afgeworpen, den parachutisten den weg wezen, een proviandmand met handgranaten mede-torsende. Enkele noodlottige gevolgen hebben deze tegen alle krijgsgebruiken in- druischende methoden van de Duitsche weermacht gehad. Bekend is o.a. geworden, dat een groep van circa 100 Duitschers, die in Nederlandsche uniformen waren gestoken, zich ongemerkt wist aan te sluiten achter een bataljon, dat in de duinstreek oprukte. Op een gegeven moment openden de Duitschers het vuur, zeer zware verliezen aan het Nederlandsch bataljon toebrengende, voordat zij allen konden worden neergelegd. Andere berichten maakten melding van het zoeken van dekking achter vrouwen of het daartoe voor zich uitdrijven van buiten spelende kinderen, die door kleine groepjes parachutisten waren aangetroffen in het overrompelde Nederland, waar het publiek op den overval niet was voorbereid. Reeds zoovele malen waren de verloven ingetrokken geweest. Volgens een wijdvertakte meening, die

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 74