874 Tallooze laagvliegende gevechtsvliegtuigen werden gevolgd door vlammen spuitende en andere tanks. Bij dezen aanval werd de Grebbelimie, op één punt, doorbroken. Vóórdat de vijand echter zijn succes kon uitbuiten, werd bij een tegenaanval door het Nederlandsche Veldleger de vijand weer uit de veroverde stellingen verdreven. Den volgenden dag, Maandag 13 Mei, hernieuwde de Duitsche weermacht haar aanval op genoemde hoofdweerstandslijn, welke toen, tengevolge van de groote overmacht en superieure uitrusting van het aanvallend leger niet langer kon worden gehouden en ontruimd moest worden. De Nederlandsche troepen trokken zich derhalve terug achter de Nieuwe Hollandsche Water linie, dewelke het Oostfront van de Vesting Holland vormde. Nu is het uiteraard noodzakelijk, dat een teruggeslagen leger, dat in een nieuwe stelling front moet maken, die stelling bezet vindt en door de ge vormde verdedigingslinie heentrekt om zich in het achterland te hergroe- peeren, vóórdat men met succes zelf weer aan den strijd kan deelnemen. De voor deze bezetting aangewezen troepen het eerste Legerkorps waren door den feilen strijd nabij Den Haag en Rotterdam niet in staat deze taak te vervullen, waardoor de verdediging van het Oostfront der Vesting Holland direct ter hand moest worden genomen door het voor den invaller wijkende leger uit de Grebbe-linie. De maximum afweerkracht kon zoodoende niet tot ontwikkeling worden gebracht en zoo vermochten Duitsche eenheden in den loop van 14 Mei door de laatste verdedigingslijn aan de Oostzijde der Vesting Holland heen te dringen, waardoor dus in feite alle verdere weerstand van genoemde Vesting militair onmogelijk was geworden. In de vorengaande bladzijden werd reeds aangestipt, dat ook het Zuid front van ons centrale reduit ingedeukt was hetgeen men zich goed voor oogen moet houden, wil men de noodzakelijkheid voor de capitulatie der vesting begrijpen. Niet het dreigement van het Duitsche Opperbevelleg de wapens neer oj anders gooien wij Rotterdam en daarna Utrecht plat, heeft onzen Opperbe velhebber tot de overgave genoopt, doch de militaire nederlaag van onze met volle toewijding en verbeten woede vechtende soldaten noodzaakte de Leger leiding de wapens te strekken, nadat de barbaarsche vijand reeds uitvoering had gegeven aan de door hem aangekondigde vernietiging van Rotterdam. HET WERK VAN DE „VAN GALEN". Ook bezuiden de groote rivieren zagen de Nederlandsche troepen zich tegenover een geweldige overmacht gesteld. De Duitsche luchtmacht, welke een volkomen meesterschap in de lucht op alle gevechtsterreinen in Neder land ken uitoefenen, dekte den opmarsch der Duitsche gepantserde en gemotoriseerde troepen op zeer effectieve wijze. Zoodra echter deze steun afwezig was en de Duitsche infanterie zonder de bescherming van pantser wagens en/of vliegtuigen in den strijd werd geworpen, vermochten onze eenheden den vijand enorme verliezen toe te brengen. Zoo moet het over steken van het Maas-Waalkanaal en van de rivier de Maas aan deze troepen ontzaglijke verliezen hebben gekost, vóórdat den Nederlandschen mitrailleurs, welke dezen overgang betwistten, het zwijgen kon worden opgelegd. Ook in het Zuiden werd gedaan, wat maar mogelijk was, doch helaas bleek ook daar de aanvaller te overmachtig om hem blijvend tegen te houden. De Peel-Raamstelling, welke bezuiden onze grens niet aangeleund was, daar de Belgische troepen zich achter het Albertkanaal terugtrokken, moest den eersten dag reeds worden prijsgegeven, daar gevaar voor omsingeling dreigde. Werden deze troepen aanvankelijk op de Zuid-Willemsvaart teruggenomen, onder den druk van den vijand moest verder naar het Westen worden teruggetrokken, alwaar inmiddels Fransche eenheden waren gearriveerd, welke eveneens den Duitschen druk niet konden weerstaan, zoodat de frontlijn zich den 14den Mei van Bergen op Zoom langs Rozendaal naar

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 78