876 Doch ook de Duitschers lieten zich niet onbetuigd en iederen morgen verschenen in de schemering nieuwe mijnenwerpende vliegtuigen, welke den Waterweg, de haven van IJmuiden en het Noordzeekanaal, de toegangen tot Vlissingen en ook de veerroute Willemstad—Numansdorp met mag netische mijnen verder versperden. Twee schepen, een loodsboot en een Engelsch schip met vluchtelingen, die Rotterdam verlieten, vlogen op den Waterweg dan ook de lucht in^ daardoor den vaarweg nog verder versperrende. In IJmuiden werd het s.s. Renselaer door een magnetische mijn buiten de sluizen tot zinken gebracht, terwijl binnen de sluizen de oude mijnen veger M. 3 in de lucht vloog. Helaas waren de beschikbare opruimingsmiddelen dan ook niet talrijk genoeg om de toegangen tot onze havens epen te krijgen en moesten de oorlogsschepen welke te Rotterdam in afbouw lagen en nog niet op eigen kracht konden stoomen, te zamen met het vele materieel, dat voer de Kon. Marine in het geheele land op diverse hellingen stond, worden vernietigd toen tot de capitulatie van de Vesting Holland was besloten. Bijzondere vermelding verdient zeker de met volledig succes bekroonde poging der vaarklare nieuwe onderzeebooten, die de gevaarlijke reis door den met magnetische mijnen bezaaiden Nieuwen Waterweg ondernamen en in den avond van 13 Mei van hun werf van aanbouw te Rotterdam naar zee vertrokken. Nadat Hr. Ms. „Van Galen" het succes had gehad op 10 Mei de, bij laag water op het strand bezuiden Katwijk, landende vliegtuigen te vernietigen, werd nog voor dezen en volgende dagen tijdens de laagwaterperiode een intensieve patrouillegang van Nederlandsche torpedobooten en Britsche ja gers langs de Noord-Zuid-Hollandsche kust georganiseerd, welke dermate effectief bleek, dat na de geslaagde vernieling van nog eenige landtrans portvliegtuigen en nabij het strand landende watervliegtuigen geen ver dere landingspogingen ter plaatse door de Duitsche luchtmacht werden onder nomen. Toen de militaire situatie op het Landfront het noodzakelijk maakte de wapenen te gaan neerleggen, werd aan de in het Noorden en Centrum van het Land aanwezige strijdmacht ter zee de order gegeven zoo spoedig moge lijk het land te verlaten en naar Engeland over te steken om vandaaruit den strijd tegen den overweldiger van het Vaderland te kunnen voortzetten. Tijdens de uitvoering van deze order werden Hr. Ms. schepen herhaalde malen door duikbommenwerpers geattaqueerd, tengevolge waarvan helaas het verlies van Hr. Ms. Johan Maurits van Nassau moet worden vermeld. HET VERTREK VAN HARE MAJESTEIT DE KONINGIN EN VAN DE REGEERING. De in de vorige bladzijden gememoreerde aanval op de residentie had uiteraard ten doel de bestuurderen van het Koninkrijk der Nederlanden gevangen te doen nemen, daardoor niet alleen de Regeering van het Moeder land, doch tevens het Opperbestuur over Ned.-Indië, Curagao en Suriname een verder regeeren onmogelijk te maken. Op hare Majesteit de Koningin werd door de Duitsche troepen openlijk jacht gemaakt, mitrailleerende vliegtuigen bestookten het „Huis ten Bosch" alwaar Hare Majesteit verblijf hield, eenige parachutisten daalden zelfs in den tuin van genoemd paleis af. Haar werd den eersten morgen derhalve geadviseerd zich naar Haar Paleis aan het Noordeinde, in het Centrum van Den Haag gelegen, te begeven, hetgeen te meer wensehelijk leek met het oog op den, in de eerste morgenuren van 10 Mei nog niet gekeerden aanval van Duitsche luchtinfanterie van het Noorden uit. Ook om het Paleis Noordeinde was de veiligheid van Hare Majesteit slechts betrekkelijk, daar zoowel vóór, als na Haar aankomst aldaar laag- vliegende eenheden van het Duitsche luchtwapen het paleis met maehine-

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 80