881 Met de groote torpedomotorbooten werd hier te lande nog geen ervaring opgedaan. Van de duikbootjagers bestaan verschillende typen met vaarsnelheden variëerende van 20 tot 40 mijl. Zij zijn, zooals uit den naam blijkt, meer in het bijzonder bestemd voor bestrijding van onder water varende onderzee booten, waartoe zij met dieptebommen zijn bewapend. Voorts zijn zij uitge rust met toestellen voor het ontdekken van onderzeebooten. Zij zijn minder dan torpedomotorbooten afhankelijk van hunne bases hun bouw en inrichting zijn geheel aangepast aan een langdurig op post blijven in volle zee. Bovendien zijn zij in staat bescherming te verleenen aan de grootere bovenwater-eenheden, voor welk beschermingswerk de torpedomotorbooten door hare inrichting, waarbij de geschiktheid als torpe dodrager op den voorgrond treedt, ongeschikt zijn. De Regeering kan nog geen positief antwoord geven op de vraag of de uitgaven ad 3 millioen voor uitbreiding en verbetering van de vlootbasis al dan niet zullen worden gedaan. Een en ander hangt af van hetgeen ten slotte zal worden beslist met betrekking tot het slagkruiserplan, waaromtrent de Regeering nog niet in staat is nadere mededeelingen te doen. Bij de mondelinge behandeling antwoordde de Regeerings- gemachtigde, schout-bij-nacht Helfrich o.m. Mijnheer de Voorzitter De Regeering behoeft, naar het Haar voorkomt, wel nauwelijks te verzekeren dat voortdurend wordt gezorgd voor het verkrijgen van zooveel mogelijk betrouwbare inlichtingen over de kwali teiten van verschillende soorten van materieel, en vooral van nieuwere soorten van materieel. Ook spreekt het wel vanzelf, dat Zij, aan de hand van die inlichtingen, streeft naar een zoo efficient mogelijke besteding van gevoteerde credieten. Met betrekking meer speciaal tot de torpedomotorbooten zij medegedeeld dat hiermede binnen den kortst mogelijken tijd een daadwerkelijke ver sterking van de maritieme defensie zal worden bereikt. Een tweede argument voor deze aanschaffing is, dat dit materieel zal blijven passen in elke toekomstige samenstelling van de vloot. Uit de thans ter beschikking staande gegevens moet de Regeering op maken dat deze booten, binnen de aan dit type gestelde grenzen, in den strijd goed bruikbaar zijn gebleken. Het geachte lid de Heer Wirjopranoto heeft voorts gevraagd, of de voor genomen aanschaffing van zeevliegtuigen wijst op een zekere heroriëntatie, m.a.w., of de Regeering, door aan dit materieel de voorkeur te geven, de zoogenaamde slagkruiserplannen heeft verlaten. Mijnheer de Voorzitter Er is hier geen sprake van heroriëntatie. Voor de Regeering blijft vaststaan, dat de aanbouw van slagkruisers met de noodige omlijsting de 'beste en dus meest wenschelijke versterking van de zeemacht zou opleveren. Het gaat er echter thans om, op zoo kort mogelijken termijn met de beschikbare middelen te komen tot versterking der maritieme weermacht. Aangezien aanschaffing van vliegtuigen op betrekkelijk korten termijn mogelijk is, werd hiertoe dadelijk overgegaan, waarbij nog komt dat het aantal vliegtuigen, waarop in het slagkruiserplan was gerekend, nog lang niet is bereikt. Uit het voorgaande moge blijken, dat de Regeering het slagkruiserplan geenszins definitief heeft losgelaten. Integendeel hoopt Zij, dat alle omstan digheden ertoe zullen medewerken te zijner tijd het plan tot uitvoering te brengen. De Regeering blijft mede ten aanzien van de mogelijkheid tot aanschaffing van meer materieel diligent. Naast den aanbouw van een deel van het materieel hier te lande, wordt met kracht gestreefd naar eventueelen aankoop en snellen aanbouw in

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 85