882 het 'buitenland de tot nu toe hiermede bereikte resultaten vormen echter een aanwijzing om de verwachtingen ten deze niet al te hoog te spannen. Wat betreft de personeelskwestie kan de Regeering mededeelen, dat alle opleidingen op topkracht werken teneinde het door het geachte lid gestelde desideratum te verwezenlijken. Behoudens onvoorzienen tegenslag koestert de Marineleiding de verwachting, dat de onmiddellijke indienststelling van het af te leveren materieel niet op een personeelstekort zal behoeven af te stuiten. Honderd procent zekerheid is in aangelegenheden als deze uiteraard nimmer van te voren te geven. Dat het nieuw aan te schaffen materieel bij oplevering dadelijk in actieven dienst zal kunnen worden gebruikt, is zeker. Zoowel wat het onderhoud als de accommodatie als anderzins betreft worden de noodige maatregelen genomen teneinde tijdig een goede verzor ging te waarborgen. Het door den heer Vas fDias naar voren gebrachte vraagstuk der handels- bescherming heeft reeds geruimen tijd de volle aandacht der Regeering. Zij kan niet ontkennen, dat het gebrek aan bewapening voor onze handels schepen ook Haar zorg baart. Door de oorlogsomstandigheden zijn de bestel lingen van geschut voor verschillende koopvaardijschepen niet afgeleverd en is aflevering ook niet meer te verwachten. Pogingen om voor dit doel geschikt geschut in het buitenland aan te schaffen hebben tot nog toe ge faald. Het geachte lid de heer Soangkoepon heeft in de eerste plaats een pleidooi gehouden voor het zooveel mogelijk vervaardigen van oorlogsmaterialen hier te lande. Zooals het geachte lid zelf reeds opmerkt, is in de M.v.T. reeds toegezegd, dat dit zooveel mogelijk zal geschieden. Anderzijds echter zal de heer Soangkoepon uit mijn antwoord aan den heer J. A. van Helsdingen hebben vernomen, dat waar mogelijk ook in het buitenland "bestellingen zullen worden geplaatst. Hier schijnt wellicht een zekere tegenspraak aanwezig, Mijnheer de Voorzitter, maar in feite is dat toch niet het geval. De zaak is namelijk deze dat spoedige aanschaffing een eerste vereischte is en wanneer het nu in een enkel geval blijkt, dat wij een bepaald object spoediger uit het buitenland kunnen betrekken dan uit Nederlandsch-Indië, moeten wij dien snelsten weg kiezen. Uit hetgeen ik zooeven reeds hierover opmerkte, valt echter de conclusie te trekken, dat het meerendeel der orders voor aanbouw toch wel hier te lande zal worden geplaatst. DE VERVANGING VAN DE MARÉCHAUSSÉE-VELDPOLITIE. De M.v.T. op de 10de aanv. begr. betreffende de IVde begroo- tingsafdeeling (Dep. van B.B.) vermeldt o.m. Het wordt onafwijsbaar urgent geacht, de bewapening van de veldpolitie op Java en Madoera en van de onderscheidene stadspolitiecorpsen nog verder op te voeren. Bovendien moet thans reeds rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat de maréchaussée-veldpalitie eerlang in haar geheel zal worden vervangen door burger veldpolitie, waardoor mede de aanschaffing van een aantal karabijnen noodig is omdat de maréchaussée-veldpolitie is bewapend met karabijnen, welke tot de inventaris van het leger behooren. In de M.v.A. deelde de Regeering nog nader mede Deze vervanging toch maaktals gevoilg van de buitengewone omstan digheden, thans een onderwerp van ernstige overweging bij de Regeering uit. Zoodra terzake het Regeeringsstandpunt zal zijn bepaald, zal de Volksraad hiermede in kennis worden gesteld, eventueel onder overlegging van een daartoe strekkend foegrootingsvoorstel, waarin het kostenvraagstuk volledige behandeling zal vinden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 86