AMERIKA IN HET NOORDELIJK DEEL VAN DEN STILLEN OCEAAN. In de Christian Science Monitor schreef de gep. kapitein van het Amerikaansche leger F. L. Oliver onderstaand, aan het Soer. Hbl. ontleend, artikel 885 gehouden met verrassingen van binnen uit, de gevaren van een mogelijke 5de colonne, konden wij geen ander bescheid van onze zegslieden uitlokken dan een glimlach. Wij meenen echter te weten, dat men zich de jongste gebeurtenissen in Europa terdege ten nutte heeft gemaakt en dat, zelfs al zouden de directe gegevens, waarover men beschikt, onjuist zijn, de ver nielingen tot stand zouden komen volgens verschillende, waaronder nieuwe, tot nu toe nog niet op groote schaal toegepaste en slechts in het geheim getoetste methoden. Al met al was de rede van den Legercommandant niet alleen eene gerust stelling voor de Indische burgerij, doch niet minder voor de bevriende landen in den Pacific. Sovjet-Rusland is, blijkbaar met de goedkeuring van Duitschland, thans bezig met de versterking van de Komandorski-eilanden, welke op ongeveer 200 mijlen ten Oosten van het Kamchatka-schiereiland zijn gelegen, een arbeid, welke met eenige ongerustheid door Japan, de Vereenigde Staten en -Engeland wordt gadegeslagen. Deze eilanden, die aan de Zuidzijde van de Bering Zee liggen, niet ver van de grens tusschen de bezittingen van de Vereenigde Staten en van Rusland, zijn dank zij den invloed van den Japanschen golfstroom, altijd ijsvrij. Twee van deze eilanden Bering en Medny zijn van voldoende grootte, om voor militaire doeleinden te worden gebruikt. Ze zijn strategisch gunstig gelegen, en daarvan profijt trekkende, begon Rusland met het daar aanleggen van onderzee- en luchtbases. In verband met de ondervinding opgedaan ten aanzien van de weers omstandigheden op de Aleoetische eilanden welke waarschijnlijk niet ver schillen van de Komandorski eilanden, kan worden aangenomen, dat vliegtuig-operaties van de Russen beperkt zullen blijven tot die met water vliegtuigen. Duitsche duikbooten in den Pacific. Het aanleggen van de basis duurt reeds eenige jaren, maar bijzonderheden daarvan zijn niet bekend, omdat een gesloten militaire zone daar is ingesteld, waarbij de toegang aan buitenlanders verboden is. Uit inlichtingen, voor zoover die te verkrijgen waren, blijkt dat beide eilanden versterkt zijn, en dat een volledig uitgeruste bases voor duikbooten te Nikolskoe op het eiland Bering is aangelegd. Deze basis is waarschijnlijk aangelegd met het oog op de mogelijkheid van vijandelijkheden met Japan, maar behalve door Japan, wordt ook door andere mogendheden belangstelling daarvoor getoond. Russische onderzeebooten van Bering-eiland zouden kunnen opereeren tegen de Japansche scheepvaart in den Noord-Pacific, terwijl de onder zeebooten, die Wladiwostok als basis hebben, raids zouden kunnen onder nemen in de wateren ten Westen van Japan en de heerschappij van Japan over de Japansche Zee een heerschappij, welke van vitaal belang is voor de handhaving van het verkeer tusschen Japan en Korea in gevaar brengen. Verder zouden de onderzeebooten van Bering-eiland den Japanschen vis- scherijen langs de kusten van Kamchatka, en tusschen de Koerilen, welke

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 89