886 Japan voor een groot deel van voedsel voorzien, zeer veel schade kunnen toebrengen, zoo niet onmogelijk maken. Indien Japan aan den kant van Duitschland in het huidig conflict betrokken wordt, dan zal men al heel spoedig Duitsche onderzeebooten in den Noord- Pacific zien verschijnen, langs de groote zeewegen tusschen Azië en de westkust van Noord-Amerika. Misschien zouden de Duitschers eerst Russische onderzeebooten overnemen, om later reeds bij voorbaat in Duitschland ge bouwde onderzeebooten te Wladiwostok te verzamelen, om van daaruit te ageeren. Strategische mogelijkheden. De Vereenigde Staten stellen niet weinig belang in de bases welke door Rusland op slechts ongeveer 200 mijlen van Attoe, de meest westelijke bezitting van de Vereenigde Staten in den Noord-Pacific, werden aangelegd. Die belangstelling werd grooter, sedert de Vereenigde Staten in de laatste jaren meer en meer overtuigd werden van de strategische mogelijkheden, welke bases in Alaska en de Aleoetische eilanden aanbieden. Teneinde in 1922 de instemming van Japan te verkrijgen inzake de ver houding van 5:5:3 ten aanzien van zekere categorieën van oorlogsschepen, stemden de mogendheden, die de overeenkomst onderteekenden, waaronder de Vereenigde Staten, toe in het voorstel van Japan, dat de status quo zou worden gehandhaafd in betrekking tot zekere gebieden in den Pacific. De mogendheden verbonden zich, om geen nieuwe versterkingen en geen nieuwe bases aan te leggen, en de bestaande faciliteiten voor de herstelling van oorlogsschepen niet te vermeerderen. De Aleoeten vielen onder de overeengekomen restrictie. Op 29 December 1934, zegde Japan, twee jaar van tevoren, zooals overeen gekomen was, het verdrag op. Bijgevolg werden de restricties ten aanzien van de vlootbases in den Pacific op het einde van 1936 waardeloos. Sedert dien tijd waren de Vereenigde Staten vrij, om bases aan te leggen zooals zij zelf verkozen. Uit achting voor de publieke opinie in Japan, gingen de Vereenigde Staten er niet toe over om een basis op de meest logische plaats Goeam, aan te leggen. Lang voor 1937 echter begonnen de Vereenigde Staten zich te overtuigen van de mogelijkheid van bases aan te leggen op de weinig bekende Aleoeten. Maritieme radiostations werden gedurende vele jaren gehandhaafd op St. Paul Island van de Pribilof-groep, en in Dutch Harbour op Unalaska Island. Gedurende vele jaren heeft de United States Coast Guard de Bering Zee afgepatrouilleerd en tusschen de Aleoeten gekruist. De gegevens, die aldus verkregen werden, te zamen met de resultaten van onderzoekingen, welke in de laatste jaren verricht werden door de marine en de United States Coast and Geodetic Survey, hebben een schat van kennis geleverd betreffende de bezittingen van de Vereenigde Staten in den Noord-Pacific. Deze gegevens worden echter zeer confidentieel gehouden. Slechts zullen interessante mededeelingen, als dat in die streken in den zomer gras groeit en bloemen bloeien, en dat vele boomen daar in hun groei worden belem merd, worden verstrekt. In weerwil van die geheimhouding is evenwel bekend, dat er op de Aleoeten enkele goede havens zijn, dat er geen staat kan worden gemaakt op het weer. Zware misten komen veelvuldig voor evenals hevige stormen terwijl onverwachte stroomingen en getijden moeten worden doorstaan. Van belang is het feit, dat de weersgesteldheid ten Noorden van de Aleoeten in het algemeen beter is, dan die ten Zuiden daarvan. De Vereenigde Staten zijn bezig met den aanleg van een luchtbasis in de nabijheid van Fairbanks, Alaska, terwijl reeds is of weldra zal worden, begonnen met den aanleg van nog een in de nabijheid van Anchorage. De marine heeft bases voor vliegbooten te Sitka, op het vasteland, en te Kodiak. Medegedeeld werd, dat laatstgenoemde basis zal worden uitgebreid voor het gebruik van moederschepen van vliegtuigen en onderzeebooten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 90