887 Wat de marine thans ten W. van de Aleoeten van plan is, is haar eigen geheim, maar veilig kan worden aangenomen, dat behoorlijke aandacht is geschonken aan een mogelijk opporren van den Russischen beer in zijn lager in het Verre Oosten. ANDEREN OVER ONS. De Javabode vertaalde uit de Sydney Morning Herald. De luchtmacht van Nederlandsch-Indië is gereed om eiken aanvaller te weerstaan. Met de onlangs ontvangen versterking van Glenn Martin-bommen werpers, Lockheeds en vliegbooten kan zij eiken mogelijken vijand een warme ontvangst bereiden. Op de eilanden tusschen Singapore en Darwin bevindt zich een strategische keten van militaire en burgerlijke vliegvelden. Bijzondere aandacht is besteed aan de luchtdefensie van de oliecentra te Palembang en bij Tarakan en Balikpapan. De „striking force" der Nederlandsch-Indische luchtmacht is grooter dan die van de Royal Australian Air Force. Zelfs indien men de onlangs bestelde Lockheed-Hudsons bij de R. A. A. F. meetelt, heeft Nederlandsch-Indië meer tweemotorige bommenwerpers. De Nederlandsche regeering plaatste orders voor 139 Glenn Martin bommenwerpers en sindsdien is de vloot bombardementsvliegtuigen nog versterkt met een niet onthuld aantal Lockheed 12a's, Fokkers en Dornier- vliegbooten van hetzelfde type, als Duitschland thans gebruikt boven de Noordzee. De Nederlandsch-Indische luchtmacht wordt bemand door Hollanders. Pogingen om de inheemschen op te leiden tot piloten waren geen volkomen succes. Het voornaamste centrum der Nederlandsch-Indische luchtmacht bevindt zich te Bandoeng. Geregeld worden vluchten gemaakt naar Noord-Sumatra, Borneo en Hollandia (Nieuw-Guinea) Een combinatie van de R.A.F.-machines te Singapore en de Australische bommenwerpers te Darwin met de Nederlandsch-Indische luchtmacht zou een machtige eenheid vormen. Batavia is minder dan een dag vliegen van Singapore en Darwin ver wijderd en er zijn prachtige vliegvelden langs de geheele route. Aan het Nieuws van den Dag voor Ned.-Indië ontleenen wij de volgende Amerikaansche ontboezeming met de daaraan door de redactie vastgeknoopte beschouwingen. VERTROUW Asia, het bekende Amerikaansche tijdschrift, publiceert in de Juli-afle- vering een beschouwing over de verdediging van Java, van de hand van Alexander Kiralfy, die uiteenzet, welke onze kansen in een gewapend conflict zouden zijn. Het is goed, van deze uiteenzetting van een buitenlander, die van de bijzonderheden blijkbaar goed op de hoogte is, kennis te nemen. Wij laten hier een bewerking van het artikel volgen. Enkele dagen vóór den inval van de Duitsche horden in Nederland, werd aan de Amerikaansche vloot een nieuwe en historische zending opgedragen het bevel, in de wateren van Hawaii te blijven, beteekende een maatregel ter voorkoming van een Japansche blokkade van de bron van rubber en tin voor de Vereenigde Staten. Een Japansche actie tegen de eilanden van den Indischen Archipel zal veel tijd en inspanning kosten, terwijl Japan intusschen van de eigen invoeren van tin en rubber beroofd zou worden. Het is overigens mogelijk, dat Japan

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 91