NOGMAALS VALSCHERMTROEPEN. In een serie artikelen in het Soerabaiaasch Handelsblad vertelt een na vele omzwervingen in Ned.-Indië aangekomen Amerikaan, John Mitchell, van zijn ervaringen als vrijwilliger bij de Pinsche luchtstrijdkrachten. Wij ontleenen daaraan het volgende 890 zijn, te dien aanzien illusies te wekken, welke niet verwezenlijkt zouden kunnen worden. Maar het is kortweg onverantwoordelijk, te betoogen dat een poging, om deze gewesten tegen een aanval te beschermen, vruchteloos zou zijn. Want dat is ze zeer stellig niet De Russen als leveranciers van vliegtuigen. Gedurende deze weken, waarin de vrijwilligers uit het buitenland moesten wachten op den aanvoer van nieuwe vliegtuigen van overzee, werd ik van de eene afdeeling naar de andere gezonden, van het eene deel van het land naar het andere, en trachtte ik mij overal waar ik kon nuttig te maken. Er was een tijd, dat ik monteurswerk verrichtte, n.l. het repareeren van neergeschoten Russische vliegtuigen. Soms leek het er op, alsof de Russen Finland's eerste vliegtuigleveranciers wilden zijn, zoo groot was het aantal, dat omlaag gehaald werd. Terwijl wij met repareeren bezig waren, hielden wij gewoonlijk een paar jagers gereed nabij de werkplaats, dikwijls niet meer dan een gecaumoufleerde plek in de wouden. Zoodra er vijandelijke vliegtuigen kwamen opdagen stegen wij op in onze kleine en veelal ver ouderde jachtvliegtuigen en beschoten en achtervolgden wij hen zoolang onze benzine-voorraad dat toeliet. Jacht op parachutisten. Ook het jacht maken op parachutisten is af en toe een deel van mijn taak geweest. Eens bevond ik mij in een stadje, dat niet aan het front lag, toen het luchtalarm gegeven werd, waardoor natuurlijk alle burgers moesten zorgen in de schuilkelders te komen, terwijl de plaatselijke defensie-strijd krachten hun instructies hadden wat betreft hun speciale werkzaamheden gedurende het geheele alarm. Op dat moment bevond ik mij toevallig in het kantoor van den plaat selijken commandant om mijn aankomst te melden en zoodra de sirenes hun geloei aanhieven, grepen de in het bureau aanwezige mannen hun wapens en spoedden zij zich naar hun posten. De commandant beval mij om met hem en een anderen luitenant mede te gaan. Op het erf stonden een aantal auto's gereed. De motoren waren reeds op gang en de portieren werden door soldaten opengehouden. Wij drieën sprongen in een van de wagens en in de volgende minuut waren wij voor de achtergeblevenen uit het gezicht verdwenen. Groote genade, wat kon die chauffeur rijden Ik heb altijd gedacht, dat de Amerikaansche kunstrijders, zooals men die in de film ziet, eenig in hun socrt zijn, doch deze kerel kon beslist met hen wedijveren Het was de bedoeling om de stad uit te komen voor het te laat was en ergens op een landweg onder een boom een schuilplaats te kiezen en de vijandelijke vlieg tuigen te bespieden. Vooral op hetgeen uit die vliegtuigen kwam moest gelet worden. Dat moesten wij zien te raken of anders moesten wij trachten de plek te bepalen, waar het waarschijnlijk neer zou komen. De sirenes gilden nog steeds en werden thans begeleid door een aantal autohooms, brandweer bellen etc., hetgeen als altijd een oorverdoovend lawaai veroorzaakte. We snelden voort door de straten en scheerden de hoeken om, terwijl de van sneeuwkettingen voorziene banden aan alle kanten wolken sneeuw opjoegen. Wij sprongen letterlijk een brug over, met alle vier wielen gedurende eenige seconden los van den grond. Wel, de wagen bleek er tegen te kunnen, trouwens, het vehikel was een Lincoln Zephyr van slechts eenige maanden

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 94