4. HET GEBRUIK EN DE ORGANISATIE VAN SPERBALLON-VERBANDEN (I) door L. SCHOTBORGH, Kapitein der Infanterie. INLEIDING. In de telegrammen over de luchtslagen boven Engeland wordt herhaaldelijk gewag gemaakt van ballonversperringen. Het is mede daarom, dat wij ons voorstellen, in het onderstaande nadere bijzonderheden mede te deelen omtrent dit afweermiddel. Toen de Duitschers in 1916 de beschikking kregen over de „Gotha bommenwerper" (actie-radius300 kmsnelheid115 km/u. bommenlast 7 bommen van 50 kg en 6 van 12 kg) werden de geallieerden genoodzaakt, ook de achter het front gele gen objecten tegen bombardementen te beveiligen. De afweer met artillerie en jachtvliegtuigen had aanvankelijk weinig succes, doordat de bombardementen voornamelijk bij duisternis werden uitgevoerd. Men zag daarom uit naar een ander afweermiddel het waren de Italianen, die op het denkbeeld kwamen, de achter het front gelegen objecten door „luchtversperringen" te beveiligen, waarvoor zij gebruik maakten van kabelballons. Zoo werd Venetië, dat door zijn ongunstige ligging zeer aan luchtaanvallen was blootgesteld en dan ook gemiddeld 4 maal per maand uit de lucht werd gebombardeerd, in October 1916 door een rij van 40 ballons beveiligd. De preventieve waarde van deze versperring bleek onmiddellijk zeer groot te zijn de aanvallen ble ven ruim 9 maanden uit. Eerst in den nacht van 29 Juni 1917 waag den 6 Oostenrijksche bommenwerpers het, Venetië opnieuw aan te vallen. Slechts 2 vliegtuigen braken door de versperring heen één toestel werd door de ballon-kabels vernield. Aangemoedigd door dit succes ging men nu ook in Frankrijk tot aanmaak van sperballons over. De eerste sectie van 10 ballons werd einde Augustus 1917 opgesteld ter bescherming van het fabriekscomplex bij Neuves-Maisons, dat veel van luchtbombar dementen had te lijden. Nadat deze versperring was aangebracht, werd de fabriek geen enkele maal meer met succes uit de lucht gebombardeerd. De Duitschers bleven evenmin achter. Sperballons speelden o.m. bij de verdediging van de Belgische kust een belangrijke rol. Meer in het achterland werd in 1918 het hoogoven-bedrijf te Beer- 813

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 17