bach van een ballonversperring voorziendit bedrijf onderging nmi vrijwel eiken nacht een luchtaanval hetgeen de werklieden zoo deprimeerde, dat zij tenslotte weigerden, na het invallen van de duisternis te arbeiden. Na het toepassen van sperballons bleven de nachtelijke bombardementen plotseling achterwege. Ook bij Metz, Duinkerken, Rouaan, Nancy en in het bekken van Briey, bewezen de sperballons hun groote preventieve wer king. In dit verband zij er nog op gewezen, dat sinds de Engel- schen voor de beveiliging van de Firth of Forth sperballons gebruiken, nachtelijke bomaanvallen op deze vlootbasis uitblijven. De betrekkelijk geringe materieele uitwerking van luchtbom bardementen tijdens den oorlog 19141918 moet men o.m. daar aan toeschrijven, dat daar, waar ballonversperringen aanwezig waren, bombardementen op groote schaal uitbleven. Bovendien werden de bommen uit vrees voor deze versperringen dikwijls reeds afgeworpen voordat de versperring was bereikt. Wat geschiedt er wanneer het vliegtuig met den kabel van een sperballon in aanraking komt Deze kabel is lang, wordt slechts slap gespannen en hangt daar door in een boog. Komt een vliegtuig ermede in aanraking, dan zal het eenigen tijd duren voordat de kabel strak gespannen is. Het vliegtuig verliest in dien tijd zooveel aan snelheid, dat het in een nauwe vrille valt, waarbij de ballonkabel wel meegeeft, doch niet breekt. Zoo kwamen in 1917 bij Nancy langs den kabel van een ballon 3 vliegtuigen in een vrille omlaag zij sloegen op den grond nabij de lier te pletter. Bij Metz ondergingen 2 vliegtuigen op soortgelijke wijze hun lot. De opvatting dat de kabel zonder te breken een vliegtuig kan omlaagbrengen, wordt echter niet meer overal gedeeld. Daar voorts de inzittenden van een toestel zich met een valscherm in veiligheid kunnen brengen, worden thans in Engeland proeven genomen met z.g. „doodende kabels", welke het vliegtuig bij aanraking moeten vernielen. In Duitschland schijnt men de kabels van ladingen te voorzien, welke van den grond af tot springen kunnen worden gebracht. DE TECHNISCHE ONTWIKKELING VAN DEN SPERBALLON. Door de tijdens den oorlog 1914—1918 geleidelijk verkregen zekerheid omtrent de preventieve werking en de moreele waarde van ballonversperringen, alsmede door de ook op dit gebied belangrijke vorderingen der techniek zijn de sperballons thans in vele landen bij de luchtverdediging van belangrijke objecten inge schakeld (Engeland, Frankrijk, Duitschland), terwijl zulks in andere rijken (b.v. Nederland en België) in ernstige overweging was. Tot goed begrip van de werking van een ballon diene het volgende. 814

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 18