11. EENIGE INDRUKKEN VAN DE PHILIPPIJNEN door F. G. L. WEIJERMAN, Majoor van den Generalen Staf. II. Gaven wij in het vorig overzicht onzen indruk weer over het brandende probleem van de onafhankelijkheid der Philippijnen en uitten wij daarbij onze verwondering over het feit, dat de Ver. Staten van N.-Amerika, dit rijke tropische gebied vrijwillig -willen prijsgevenJ) in een tijd, waarin talrijke andere landen er juist op uit zijn, zich koloniën te verwerven, thans willen wij iets mededeelen over de weermacht der Philippijnen, waarmede wij het voorrecht hadden in aanraking te komen. Deze weermacht verdient onder de huidige door de overwel diging van Nederland geschapen omstandigheden en door de ligging van de Philippijnen onze bijzondere belangstelling. Na de verovering van de Philippijnen lieten de Amerikanen zoowel van hun leger als van hun vloot gedeelten in de Philip pijnen achter. Thans liggen aldaar 15.000 man van het Ame- rikaansche leger (rond een divisie)die in hoofdzaak op het hoofd eiland Luzon (Fort Mc.Kinley) zijn ondergebracht, terwijl te Cavite gelegen in de mooie, ruime ,baai van Manila met haar door kustversterkingen afgesloten ingang een gedeelte van de Amerikaansche vloot is gestationneerd. Normaal omvat deze scheepsmacht enkele kruisers, ongeveer tien torpedojagers en ongeveer een dozijn onderzeebooten met moederschipvoorts enkele mijnenvegers, marine-luchtstrijdkrachten met moederschip, enz. (een gedeelte dezer strijdkrachten, w.o. enkele kanonneer- booten, bevindt zich als regel in de Chineesche wateren). Het oude Spaansche fort te Cavite, grenzende aan de marinewerf van bescheiden grootte, wordt gebruikt voor magazijnsruimte en onderdak voor officieren en onderofficieren, daar het nieuwe kampement bij de huidige concentratie der Amerikaansche vloot in de Aziatische wateren te Manila niet toereikend is ook hier b Hun, die hiervan meer willen weten, bevelen wij het hoek „The Philippines, cur problem of 40 years" van William H. Anderson ter lezing aan. 855

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 59