14. UIT DEN VOLKSRAAD. Aan de M. v. A. inzake de 6de aanvullende Marinebegrooting ontleenen wij 880 DE VERSTERKING VAN DE VLOOT. Bij de samenstelling van de begrootingen voor 1940 en 1941 is gerekend op een materieelsterkte, welke volgens het vlootplan-Deckers in die jaren in Indië aanwezig zou zijn. Het thans aan te schaffen materieel kan worden beschouwd als voor een groot deel in de plaats te komen van het materieel volgens genoemd vlootplan. In het totaal bedrag van 69 millioen zijn begrepen de kosten voor aanschaffing van reserve-onderdeelen. Zooals reeds in de M.v.T. is opgemerkt, is het bedrag van 69 millioen te beschouwen als een globale becijfering van de kosten van het aan te schaffen materieel. De hierna te geven verdeeling van voormeld bedrag over de onderscheidene objecten dient derhalve in dit licht te worden beschouwd. lesvliegtuigen groote zeevliegtuigen J groote torpedomotorbooten duikbootjagers patrouillevaartuigen bewakingsvaartuigen hulpschepen verder materieel voor de verhooging van de weerbaarheid en voor de outillage der bases 20 voor onvoorzien Totaal 68,88 millioen of rond 69 millioen. De Uitgaven in verband met bijzondere omstandigheden (totaal 486.600) betreffen grootendeels uitgaven voor maatregelen, waaraan om militaire redenen geen bekendheid kan worden gegeven. Medegedeeld kan slechts worden dat bedoelde maatregelen alle neerkomen op verhooging van de onmiddellijkeparaatheid der Zeemacht, zooals b.v. inhuur van hulpschepen, de brandstofvoorziening, de militairisatie van de schepen der Gouvernements Marine en van de gewestelijke vaartuigen, het treffen van luchtbeschermings- en mobilisatiemaatregelen e.d. De snelheid van torpedomotorbooten bedraagt 40 mijl. De kleine torpedomotorbooten zijn bewapend met twee torpedolanceer- buizen, mitrailleurs en dieptebommen. Zij dienen voor locaal gebruik en worden hier te lande aangemaakt. De groote torpedomotorbooten zijn bewapend met meer lanceerinrichtin- gen, zwaardere mitrailleurs en meer dieptebommen. Deze booten zijn bestemd voor gebruik over den geheelen archipel en worden in het buitenland ge bouwd. Het met de torpedomotorbooten beoogde doel is, gelijk bekend mag worden ondersteld, het bestoken van vijandelijke strijdkrachten met de beschikbare wapens. De kleine torpedomotorbooten waarvan er reeds eenige in dienst zijn hebben tot dusver uitstekend voldaan. 23 millioen 7,2 7 7,2 5 11 11,48

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 84