De aanschaffingskosten zijn per compagnie van 100 sperballons derhalve te stellen op rond 2.700.000. 2. Jaarlijksche uitgaven. Het onderhoud en de exploitatie van het materieel zullen te zamen jaarlijks een uitgave vereischen, welke een bedrag van 10% van de aanschaffingskosten zeker niet te boven zal gaan en derhalve kan worden gesteld op rond 250.000. De tractementen, soldijen en toelagen ramen wij op f 100.000 's jaars, zoodat de totale jaarlijks wederkeerende uitgaven rond 350.000 zullen beloopen. Zou tot aanschaffing van sperballons worden besloten, dan zouden n.o.m. ten minste 6 compagnieën zijn op te richten, nml. 2 voor Batavia, 2 voor Soerabaia, 1 voor Bandoeng en 1 voor kleinere objecten. Hiermede zou afgezien van de kosten van de oprichting en exploitatie van een fabriek voor de vervaardiging van waterstofgas een bedrag zijn gemoeid van 16.000.000 ineens en van rond 2.000.000 's jaars. CONCLUSIE. 1. Sperballons ontleenen hun waarde voornamelijk aan de groote moreele werking. Waar zij in den oorlog 19141918 waren opgesteld, bleven bombardementen uit of werden deze slechts aarzelend uitgevoerd. Reeds om deze reden mogen sperballons niet bij de lucht verdediging ontbreken. 2. Sperballons kunnen de offensieve middelen voor de lucht verdediging (luchtdoelgeschut, jachtvliegtuigen) niet vervan gen aangezien zij door hun groote kwetsbaarheid bij helder weer niet kunnen worden gebruikt. 3. Des nachts en overdag bij slecht zicht zijn de sperballons van groote waarde omdat zij moeilijk zijn te ontdekken en de offensieve middelen onder deze omstandigheden in de uit voering van hun taak worden belemmerd. Ook bij de verdediging van kustplaatsen kunnen sperbal lons goede diensten bewijzen, omdat het afweergeschut en de zoeklichten in den regel niet op voldoenden afstand vóór het te verdedigen object kunnen worden opgesteld. 4. De organisatie van de sperballon-verbanden vordert zeer weinig gespecialiseerd personeel (per compagnie 400 ge- oefenden op 800 ongeoefenden) 5. Bij de verdediging van uitgestrekte objecten (steden) verdient toepassing van het „Bandsysteem" de voorkeur. 911

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 21