6. DE BETEEKENIS VAN DE LUCHTDOELARTILLERIE door H. Het feit, dat de overgroote meerderheid van de boven Engeland neergeschoten Duitsche vliegtuigen als slachtoffer moet worden aangemerkt van de ongeëvenaarde verrichtingen van de jacht vliegtuigen van de R.A.F. en dat slechts een betrekkelijk klein gedeelte viel ten gevolge van de uitwerking van het artillerievuur, is meer dan eens aanleiding geweest tot het stellen van de vraag, of de luchtdoelartillerie inderdaad zoo weinig succes heeft bereikt en dit wapen niet aan de gestelde verwachtingen beantwoordt en voorts, waaraan dit, in zekeren zin falen, dan toch wel dient te worden toegeschreven. Zonder ook maar het minste te willen afdoen aan de uiterst belangrijke taak en de prestaties van het jachtvliegtuig, dient toch te worden gewaarschuwd tegen het groote gevaar, de meer of mindere doeltreffendheid van een bepaald wapen in dit geval dus van het luchtdoelgeschut af te meten aan de hand van gegevens, vrijwel uitsluitend afkomstig uit nieuwsberichten, welke veelal worden samengesteld onder de „directe" indrukken van „waarneembare" gebeurtenissen door bovendien op militair gebied nu niet altijd even deskundige verslaggevers. De werkelijkheid wijkt in vele gevallen belangrijk af van hetgeen uiterlijk waar neembaar is en wordt om voor de hand liggende redenen door de belanghebbende instanties doorgaans niet geopenbaard, ook al zou daardoor, hetgeen thans voor zoover kan worden nagegaan geluk kig en ten rechte niet het geval is, tijdelijk een bepaald onderdeel van de weermacht bij het publiek min of meer in discrediet komen. Wij willen trachten, in zeer algemeene trekken de beteekenis te schetsen van de luchtdoelartillerie, en de oorzaken aan te geven van het in den aanhef genoemde verschijnsel, zooals wij die meenen te mogen zien aan de hand van de in de dagbladen voorkomende verslagen betreffende den luchtstrijd om Engeland. Uiteraard kan deze schets niet dan zeer oppervlakkig zijn; zij zal een zeker spe culatief karakter moeten dragen, daar deskundige rapporten en verslagen in het huidige stadium van den oorlog nu eenmaal nog niet voor openbaarmaking beschikbaar zijn. De taak van de luchtdoelartillerie is bestrijding van 's vijands luchtstrijdkrachten, waarbij zij in de voornaamste plaats dient ter 913

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 23