bescherming van belangrijke militaire objecten. Zij kan deze taak ten uitvoer leggen door het neerschieten van vijandelijke vlieg tuigen hetgeen wel de werkzaamste bestrijdingswijze vormt dan wel door de aanvallende vliegtuigen met haar vuur te dwingen, af te wijken van den aangenomen koers of te noodzaken, grootere hoogten op te zoeken, buiten het bereik van het vuur, hetgeen de zuiverheid van het bommenwerper ten zeerste schaadt. Mede kan het artillerievuur verwarring stichten in (gesloten) aanvalsfor- maties, waardoor gunstige kansen worden geschapen voor de eigen jachtvliegtuigen. Nopens de wijze van het gebruik en omtrent de waarde van het afwerend vermogen van het luchtdoelgeschut werd echter tot voor kort nog niet beschikt over de noodige practische, d.w.z. oorlogs-, ervaring, zoodat men betreffende de mate, waarin de artillerie haar taak zou kunnen vervullen, in het ongewisse ver keerde. Men kon slechts terugwijzen op de ondervindingen van den Spaanschen burgeroorlog, welke echter werd gevoerd onder geheel andere, voor de luchtdoelartillerie gunstigervoor het jacht vliegtuig ongunstiger omstandigheden, dan de strijd om Engeland. Nog in 1938 schreef de samensteller van het boekwerk „Les lecons militaires de la guerre civile en Espagne", dat de door de jagers behaalde resultaten als gevolg van de grootere snelheid van de ingezette bommenwerpers vergeleken met de vroeger gebruikte vliegtuigen, ver beneden de gestelde verwachtingen bleven, terwijl aan den anderen kant die van het luchtdoelgeschut zeer gunstig waren. Niettegenstaande de geringe sterkte van het afweergeschut haalde dit een veelvoud men spreekt zelfs van een viervoud neer van het aantal vliegtuigen, dat door den jachtvliegdienst kon worden neergeschoten. In hoeverre de omstandigheden hier een behoorlijke vergelijking rechtvaardigen, valt moeilijk na te gaan, doch in elk geval werd zij gebruikt voor het aanleggen van een maatstaf. De voornaamste reden van vorenstaande ondervinding werd door verschillende militaire schrijvers gezien in het feit, dat het jachtvliegtuig ten opzichte van den bommenwerper relatief te langzaam en onvoldoend krachtig bewapend was. Deze meening werd bewaarheid, toen modernere, snellere en zwaarder bewa pende jagers werden ingezet en het succes daarvan onmiddellijk zeer toenam. De luchtdoelartillerie boekte daarbij nog goede resultaten, eensdeels omdat men nog bommenwerpers van een betrekkelijk langzaam type bleef gebruiken, anderzijds ten gevolge van het feit, dat massa-aanvallen, zooals men die thans kent, niet dan wel in veel mindere mate voorkwamen, zoodat het afschieten van een naar verhouding gering aantal toestellen toch nog een hoog trefpercentage opleverde. Een en ander is oorzaak geweest, dat de oorlog in 1939 door de luchtdoelartillerie werd ingezet in een sfeer van een in het alge meen te hooge waardeering van haar verrichtingen, zulks niet tegenstaande verschillende deskundigen toen reeds wezen op de 914

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 24