vuur met een goeden detector binnen betrekkelijk nauwe grenzen kan worden bepaald, zooals trouwens inderdaad het geval schijnt te zijn. Dan is de mogelijkheid aanwezig, dat men de oude vuur- methode op den duur grootendeels zal vervangen door dit nieuwe systeem. Veel hangt af van het toelaatbare munitieverbruik. Voor een goede en objectieve beoordeeling ontbreken vooralsnog de noodige gegevens. Wij willen nog het volgende opmerken. De pers spreekt unaniem van spervuur, afsluitingsvuur en barrages, waaronder wij dan meenen te mogen verstaan stilliggende vuren, omdat, waar geen zoeklichten worden ingeschakeld, het gebruik van een vuurlei dingstoestel uitgesloten is. De oorzaak hiervan kan uiteraard zijn gelegen in de aanwezigheid van lage bewolking. Het is niet onmo gelijk, dat men bij helder weer wel heeft gebruik gemaakt van zoeklichten. Er zijn althans persberichten verschenen, welke spra ken van barrages onder gelijktijdige toepassing van zoeklichten. In dat geval zal men het vuurleidingstoestel waarschijnlijk wel hebben ingeschakeld en de vuren hebben verdeeld over verschil lende vliegtuigen op onderscheiden punten van een aanvalsgolf men heeft dan waarschijnlijk te maken met een soort concentratie- vuur van zooveel mogelijk batterijen, dat in tegenstelling tot het barrage niet stil ligt, doch met de aanvallende toestellen medeloopt. De toepassing van het luchtdoelgeschut en de daarbij gebruikte methodes bevatten nog zeer veel, dat ongewis is en waaromtrent wij nog vrijwel in het duister tasten. De resultaten van het vuur zijn echter zeer bemoedigend daar zij zoowel „direct" als „indi rect" worden behaald, zijn zij moeilijk in een sprekenden factor uit te drukken. De ontwikkeling van het vliegtuig is de schiet- techniek de laatste maanden ongetwijfeld voor geweest, doch een wending schijnt te zijn ingetreden. Zooals steeds, wordt tegen een nieuw aanvalsmiddel, na lang eren of korteren tijd, het geëigende bestrijdingsmiddel gevonden en mogelijk is, dat de Britten zoo fortuinlijk zijn geweest dit thans reeds te hebben verkregen in den detector, gecombineerd met een bepaalde vuurwijze of schiet- methode. Zekerheid hieromtrent hebben wij echter nog geenszins, doch wat wel vaststaat is de groote beteekenis van het afweer geschut voor de luchtverdediging, mits in grooten getale met ruime munitievoorraden ingezet, waarbij wij nogmaals opmerken, dat dit niets afdoet aan de ongemeen hooge waarde van het jachtvlieg tuig, dat zijn sporen meer dan verdiend heeft. Het zijn de juiste combinatie en coördinatie van de verschillende middelen, welke de beste successen waarborgen. 919

Indisch Militair Tijdschrift | 1940 | | pagina 29